Poštovani, imam 23 godine i do nedavno nikada nisam bio nešto "jače" bolestan. Naime, pre oko 8 meseci, iz čistog mira, u gradskom autobusu, prvi put su mi se pojavili simptomi koje imam i danas. Osetio sam jaku toplotu, nastao je užasan napad panike, počela je neka jako čudna vrtoglavica, pomutio mi se vid i krenuo sam da padam u nesvest. Čim sam izašao iz autobusa, bilo mi je lakše, ali i dalje sam imao tu vrtoglavicu koja je više kao nestvarnost oko sebe i neki blagi poremećaj vida (kao da je vid zamućen) . Kao da nisam svestan situacije oko sebe. Od tada imam povišenu telesnu temperaturu od oko 37, 2 koja kada mi je lošije, zna da naraste i do 38. Misleći da je to u pitanju, testirao sam se na sve moguće viruse i bakterije i nije nađeno apsolutno ništa. Čak mi je i sedimentacija bila samo 2. Danas imam potpuno iste simptome - vrtoglavice su stalne, a nesvestice se dešavaju po par puta dnevno. Od nedavno imam i poremećaj disanja kao da ne mogu da se nadišem vazuha. Pored ovih vrtoglavica i nesvestica počeli su da se javljaju i napadi panike. Moram da napomenem da sam bio pod stresom zbog fakulteta, ali sam uspeo da se izborim sa svim stvarima koje bi mogle da mi prave stres - diplomirao sam, urednije spavam, dobro jedem i mogu slobodno da kažem da vodim zdrav život bez nerviranja. Do sada još nikada nisam pao u nesvest, ali po par puta dnevno mi se javi osećaj kao da ću pasti. Obuzme me neka panika i užasan strah. Takođe, ovi simptomi su mnogo češći predveče i kada treba da idem negde (do fakulteta, do grada. . .) . Temperatura je i dalje ista. Molio bih vas da mi pomognete nekako, pa makar i da mi kažete od dakle da krenem sa ispitivanjima. Hvala u nepred.

    Odgovoreno: 05. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Ukoliko ste iscitavali pitanja i odgovore, mogli ste da sretnete mnogo ovakvih zalbi kao sto su vase i da prepoznate problematiku panicnog poremecaja, koja se inace tretira od strane psihijatra. Ali pre nego sto mu se obratite, predlazem da uradite neka osnovna ispitivanja,) laboratorija, ekg, kardioloski pregled, stitna zlezda, pregled neurologa) . Znaci sve ono sto moze da uslovi opisanu simptomatologiju, pa da kad se javite psihijatru imate sigurnu osnovu na kojoj cete graditi '"novu konstrukciju". Panicni poremecaj izgleda pretece zbog iznenadnosti javljanja i bidjenja strahova, a uzrokovan je katastroficnim mislima, i vodi osiromasenju socijalnog zivota! Zato sto pre krenite u resavanje problema na odgovarajuci nacin!

      dr d. Krasic