Postovani, moj glavni problem je rekla bih nizak nivo eq. Tj. Nesamostalnost u zivotnim situacijama, nesamouverenost, nesigurnost, bezvoljnost, to sto ne umem da stvorim/zadrzim prijatelje i zivotnog partnera, kao i sto imam blagu fobiju od komunikacije sa pruzaocima usluga (majstori, prodavci, frizeri, kozmeticari. . .) u poslu sam prilicno samostalna, ali svesna svojih sposobnosti i ogranicenja u znanju, snalazljivosti, duhovitosti, izgledu (punacka (hrana mi je uteha) i relativno neuredna (nemam volje da se sredjujem) , tako da ni tamo ne uspevam da dobijem postovanje i autoritet koji bi trebalo. Sama sam od kad znam za sebe, sa samo par vrlo kratkotrajnih veza i par poznanica sa kojima imam retku komunikaciju. 5 godina pokusavam da se pokrenem, ali mi za to treba bar necija pomoc/drustvo/podrska u smislu da sredim najpre svoj stan i izgled, da se osetim jacom, i da onda probam da krenem dalje. Sa porodicom mogu da razgovaram, ali ne zele/ne mogu da mi pomognu svojimprisustvom i podrskom us mislu razmene ideja, razmisljanja, predloga, a nemam kome drugo da se obratim. Zbog svega toga sam cesto depresivna, bez snage da bilo sta uradim. Citam cesto savete i znam da bih trebala da mislim pozitivno i da govorim sebi da sam jaka i da sve mogu, ali ipak ne mogu. Cak sam razmisljala i o lekovima, ali nekako, nemam utisak da bi lekovi resili problem i dalje bih ostala sama. A sama ne mogu skoro nista osim da prezivljavam. Prilicno sam zatvorena u komunikaciji s ljudima, jer se plasim otkrivanja svoje usamljenosti koja bi verujem izazvala samo sazaljevanej i ogovarannje, onda svoje nezainteresovanosti za bilo sta (posledica svega gore recenog) , a s druge strane plasim se i da bi neko mogao da me napadne/povredi i sl. , ako bih skroz otvorila karte. Kako da promenim?

    Odgovoreno: 23. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Problem nesigurnosti, nemanja samopostovanja i socijalne nesigurnosti mogu biti samostalni a mogu biti indukovani ili potencirani depresivnim stanjem. Ili je vasa nesigurnost induktor depresije pa se nalazite u zacaranom krugu. Tesko da mozete spontano ili slucajno da izadjete iz toga i bez podrske, koja bi podrazumevala iskusnog psihoterapeuta, sa ili bez antidepresiva, zavisno od procene lekara. Nemojte bezati od toga, jer lekaru se ne javljaju samo "ludi i bolesni"vec ljudi sa problemom, koji javljajuci se na vreme upravo, izbegnu bolest

      dr d. Krasic