Poštovana doktorko krasić, zanima me na koji način mogu da smanjim postepeno lekove. Lečim se od 2005e od agorafobije sa panič nim napadima f41. 01. Od tada pijem th. Lorazepam3x2, 5mg i zoloft50mg1/4 u podne. Postepeno meni je bivalo sve bolje i bolje, panične napade nemam u poslednje 3 godine, radim, krećem se sama, vozim se autobusom, normalno funkcionišem. Ranije sve to nisam smela, bojala sam se da sama odem do prodavnice, da ne doživim p. Napad. Smela sam samo uz suprugovu pomoć. Svi ti problemi su danas daleko iza mene. Uz terapiju lekovima i uz ogromnu ličnu snagu i volju sve sam prebrodila. Planiram trudnocu. Zanima me kako da izbacim lekove, koje dugo pijem, kako da ne dodje do apstinencijalne krize? Znam da ovi lekovi ne smeju da se piju u trudnoći. Koliko vremena je potrebno da mi se organizam, grubo rečeno očisti od lekova? Inače, imam 29 godina. Psihijatar koji je postavio moju dg. I terapiju je u inostranstvu već godinu dana. Za to vreme nisam išla na kontrole. Hvala unapred. Srdačan pozdrav. Lana

    Odgovoreno: 12. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Sema prestajanja je individualna. Najvaznija u svemu je motrivacija i odluka da prestanete sa lekovima. Sto se tice zolofta, mozete prestati bez perioda odvikavanja, ali sto se tice lorazepama, doza je velika, moracete postepeno smanjivati doze. Najbolje je da se javite psihijatru, ili uz pracenje sopstveni simptoma smanjujte doze i to najpre dnevne.

      dr d. Krasic