Postovani, imam 22 godine. U 19-oj godini sam imao prvu jaku epizodu depresije. Lecenje je podrazumevalo seroxat, rivotril, lamiktal i risar. Za dva meseca bio sam kao nov, nastavio da uzimam seroxat i rivotril, ali nisam isao na psihoterapiju, cak mi je jedino u glavi bilo da prekinem sa lekovima jer sam se osecao jako dobro. Pre 3 meseca, mesec dana nakon izbacivanja seroxata (na svoju ruku) pocela je anksioznost, lupanje srca, drhtavica, nisam mogao da sedim, da stojim, da lezim. . Sve me to podsecalo na stanje pre prve epizode. Zvao sam svog lekara i vracen mi je seroxat. Kako sam osecao da mi treba psihijatar i podrska, a moj dotadasnji se vise nije bavio terapijski lecenjem, otisao sam novog lekara. Postavljena mi je dijagnoza 31. 8 izbacen antidepresiv, i poceo sam da uzimam ziprexu i lamictal, kao i rivotril ali kratko. Posle mesec dana stanje se pogorsalo, anksioznost je postala neizdrziva, budio sam se u 5, javljale se iznova crne misli i ukljucen mi je cipralex, lorazepam, xanax sr i nastavljeno sa lamictalom i ziprexom. Sada polako pocinjem da se interesujem za svet oko mene, 20 dana pijem antidepresiv. . Moje pitanje je kakve su prognoze za mene? Koja bi psihoterapija bila adekvatna? Da li mislite da se adekvatno lecim? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 27. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Psihoterapija je najblagotvorniji vid lecenja sa ili bez lekova, zavisno od procene lekara. Da li je lecenje dobro ili ne, govori vase stanje i to kako se osecate, s tim sto je neophodno da kod kontrola sugerisete lekaru na bilo kakvu promenu da bi lekar cinio po potrebi adekvatne medikamentozne korekcije. Sto podrazumeva i redukciju lekova kao i eventualno povecanje leka. Imajte poverenje u svog lekara, veoma je bitno za tok lecenja!

      dr d. Krasic