Poštovani, nekoliko godina išao sam na psihoterapiju kod dr milana milića iz beograda. Lečio sam se od agorafobije i paničnog poremećaja. Trenutno prilično dobro funkcionišem, mada mi je ostao strah od merenja krvnog pritiska, a koji se pojavio mnogo pre agorafobije. Sa svojim psihoterapeutom pokušao sam nekoliko metoda: intenzivno svakodnevno merenje, merenje jednom dnevno i nikako nisam uspeo da se oslobodim straha. U stanju mirovanja puls mi se kreće od 60-75, a kad stavim aparat skoči i na 105. Trenutni savet psihoterapeuta je da ne merim uopšte i da se "odviknem" od aparata, pošto ne umem da budem umeren: svaku fizičku senzaciju povezujem sa pritiskom i imam neizdrživu potrebu da ga merim. Bio sam često na kardiološkim pregledima i rečeno mi je da imam "školski zdravo srce". Tri godine uzimam 0, 25-0, 5mg ksalola dnevno. Već tri i po meseca ne merim pritisak, i imam utisak da je ko zna koliki, prosto sam postao zavisan od aparata. Doktor (s kojim se i dalje viđam jednom u dva, tri meseca) mi preporučuje da stegnem zube, jer bi mi merenje donelo samo trenutno umirenje. Da li imate neki dodatni savet? Izvinjavam se zbog preopširnosti. Ps. Bavim se muzikom i radim kao rukovodilac u jednoj banci. S poštovanjem

    Odgovoreno: 10. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Bojite se merenja, a ipak imate neodoljivu potrebu da merite pritisak! U svakom slucaju na stalnom ste radu na sopstvenom iscrpljivanju. Opredelite se, hocete se plasiti zbog merenja ili ne merenja! Imali ste obe varijante i preplaviti se stalnim merenjem i izdrzati i ne meriti. Ishod je isti: strah, a on vodi promeni pritiska zbog emocionalnog upliva. Strah je jedan od simptoma moguceg drugog problema, pa mislim da bi trebalo pronaci njega i resiti ga. Sem toga, smatram da bi se straha mogli resiti upotrebom antidepresiva, pre svega t. Sertralina (zoloft 50mg) . Porazgovarajte o ovom sa doktorom.

      dr d. Krasic