Poštovana,
    Imam dijagnozu depresije i binge eating ( nekontrolisano prejedanje). Visoka sam160 cm., a teška 160 kg. Od lekova pijem Zoloft od 50 mg. Dva puta dnevno, kao i tri puta bromazepam od 3 mg. Ne uspevam da počnem dijetu. Mislim da su problemi kod mene nastali u detinjstvu zbog mentalnog i težeg fizičkog maltretiranja od strane agresivnih i ne tolerantnih roditelja, koji su mi uvek postavljali visoke zahteve u vezi sa školom, izgledom, ponašanjem, a izričito zabranjivali bilo kakvo ispoljavanje seksualnosti. U tom pogledu sam bila strogo kontrolisana i sankcionisana. Iz detinjstva pamtim i jednu traumu koja se odnosi na seksualnost roditelja. Spavali smo u istoj sobi, videla sam ih kada su imali odnos. Mama je to primetila i rekla tati da prestane što on nije hteo i nastavio je, a na mene se izvikao da se okrenem i da ih ne gledam. To je za mene bila trauma. Kasnije sam ja sama, sa drugom decom imala neke seksualne igre u čemu sam bila uhvaćena i strašno osuđena od roditelja, a otac više nikada sa mnom nije hteo da bude drug, samo me je za sve kritikovao i ismevao, izjednačavao me sa najgorom decom iz rodbine, iako sam ja bila dobra. Svi ti događaji su se odigrali oko moje 4.-5. godine. Od tada sam od izuzetno mršavog deteta počela da se prejedam i došla do ovde. Da Vam ne pišem koliko su me rođeni roditelji, koji više nisu živi, vređali i terali čak da gladujem, a pri tom su sami bili deblji i nisu imali nameru da išta menjaju u svojoj ishrani, danas mi se čini da sam debljinom htela da se zaštitim od kontakata sa muškarcima jer ih se bojim pošto ih doživljavam kao agresivne prevarante. Da dodam, otac je varao majku i svi smo zbog toga patili. Kako da prevaziđem probleme, opustim se, povratim veru u život i muškarce jer osećam da ću tek tada moći početi da mršavim. Bojim se roditelja iako su umrli. Verujem u život posle smrti ali se bojim da me se oni i tamo ne dočepaju i maltretiraju me. Lek mi super pomaže da funkcionišem, idem na posao, ne ležim u krevetu okrenuta zidu, ali to nije dovoljno. Molim za Vaš savet kako da prevaziđem svoje probleme.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 01. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Volela bih da Vam kažem da problem nije velik i da je lako rešiv, ali i sami znate koliko je teško. Vaš problem depresije i napetosti je sekundarnog karaktera. Osnovni i primarni problem je težina koja Vam onemogućava normalan život i narušava zdravlje. Neophodno je da krenete sa nekim programom za mršavljenje, mislim da bi čigota na Zlatiboru bila najbolje rešenje i morate biti uporni jer neće biti lako, ali uspećete ako to zaista želite., ne možete drugačije pomoći sebi i izaći iz problema, zato krenite što pre. Jako bih volela da mi se javite sa pozitivnim rezultatima.
      dr D. Krasić. Pozdrav.