Poštovana,
    Molim Vas za jedan tj. više odgovora. Pre 12 godina mi je dijagnostikovana miastenija gravis počeli su lečenje sa kortiko steroidima ali nije mi bilo bolje da bi uradili dopunska ispitivanja i otkrili da imam i multipl skleroxu od tad do sad sam konstantno na kortikosteroidima. Dolazi do niza drugih bolesti šećer osteoporoza itd međutim najgore je to što počinje vrtoglavica i nesnosni napadi panike. Panike da izaađem iz kuće da pijem lekove ma od svega. Išla sam i kod psihijatra radila testove i dobila dijagnoze f41.2 i f60.3 nisu mi dali lekove zbog osnovne bolesti. Radim sama na sebi terudim se da sve to prevaziđem jel imam dvoje dece i supruga. Međutim kad god upadnem u neku stresnu situaciju vraćaju mi se ti simptomi bol u želucu, povraćanje vrtoglavica lupanje srca i panike. Molim Vas recite mi šta znače te dijagnoze da li su opasne mislim nemam suicidne pomisli čak naprotiv bojim se stalno da mi se nešto ne desi jel mi suprug od pre godinu dana boluje od leukemije pa trebam da izdržim sve to da bi deci trajala. Nisam nervozna ni svađalica samo ponekad tužna. Ne znam kako bi to objasnila ali od kad znam za sebe imam te probleme teško kontrolišem emocije tj. na stres uvek reagujem opanikom i kao da me celu samelje kad se nešto loše desi onda mi treba mnogo vremena da izađem iz tog začaranog kruga panike i želje da sve bude ok. Sad sam zabrinuta zbog supruga a i dece pošto ćerka ima promene u ponašanju pa sam je odvela kod psihijatra i rekli su da ima f28 ali da za sad ne treba lečenje međutim ona sve češće pada u neka stanja bezvoljnosti i depresije plače ćuti ima panične napade oseća kaže bes potrebu da nešto slomi. Pa ne znam brinem ne zbog sebe koliko zbog nje bojim se da je to što ima nasledila od mene i da sam ja kriva. Mada ni to nije važno važno mi je da znam da fali joj treba lečenje jel to nešto što prolazi ili će joj ostati kako da joj pomognemo kao porodica smo ok ali smo nažalost ima li tih pehova sa bolestima prvo ja pa sin u 16 je imao aneurizmu pa sad ovo sa mužem ćini mi se da je džaba što smo se trudili da sve drugo bude ok nije bilo batina vike uvek smo skladno i u dogovoru sa njima živeli ali bojim se da su ove stvari ostavile traga na njoj. Pa me zanima da li je ona sa tim rođena ili je to posledica života i da li je to izlečivo mislim da li je to poremećaj nekog hormona ili šta je? I jops mi samo recite šta znače moje dijagnoze ja sam imala stresan život u porodici u kojoj sam odrasla ali posle sam se trudila da u svojoj porodici sve to nadoknadim i da mi bude bolje tj. da oni što manje vide ta moja unutrašnja stanja dosta mi je teško nekad da to prikrijem ali moram izvinite na opširnosti znam da će te razumeti ustvari srž mog pitanja i nadam se da će te mi odgovoriti.
    Hvala.

    Odgovoreno: 18. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Život Vas zaista nije milovao i konstantujem da ste jedna jako snažna žena, pošto se dobro nosite sa svim. Primetila sam da u mnoštvu problema koji su bili i koji su sada, vi uspevate da problem uspešno rešite! Smatram da su svi kapaciteti ograničeni, te i Vaši. Stoga bi trebalo da uzmete od lekova antidepresive, T. Zoloft 50mg, koji se uzima jedna uveče ili ujutru. Ne menja psihomotoriku, efekat počinje dve nedelje nakon uzimanja, i mora da se pije najmanje tri meseca. Nije kontraindikovan u Vašem slučaju, što se tiče ćerke, nisam sigurna da je ova navedena dijagnoza dobra, pa Vam savetujem da je vidi neko ko se bavi ovom problematikom. Možete je dovesti ukoliko ste u okolini ili iz Niša kod mene.
      dr D. Krasić. Pozdrav