Poštovana,
    Imam 42 godine i prije 9 godina mi je dijagnosticirana anksioznot sa somatizacijom. Pio sam terapiju seroxat i xanax a u drugom navratu cipralex i xanax. I bilo mi je bolje. Poslije sam povremeno uzimao xanax pp. Unazad 3 mjeseca sam imao nekoliko izuzetno stresnih situacija koje su me jako pogodile (smrt drage osobe, otac se razbolio i operisan od ca pluća, alergijska reakcija i gušenje kćeri, spoznaja da mi najbolji prijatelj boluje od ca colona), i koje su se odrazile na moje trenutno psiho-fizičko-zdravstveno stanje. Prvo je krenulo sa difuznim bolovima u abdomenu, te je dijagnosticiran gastritis chr. (gastro i kolonoskopija urađeni), " preskakanje" srca i hipertenzija su prisutni odavno i pijem terapiju po internisti, tjeskoba, potištenost, nesanica. Problem koji je sada prisutan zadnjih par dana je trnjenje u desnoj strani glave, obraza, jezik, vrat. Neuroloških ispada nema. Osjećaj panike, straha od bolesti sa negativnim iščekivanjem je prisutan. Pod stresom sam zadnjih 2 mjeseca. Uzimam xanax 0,5mg 3-4x dnevno, moj psihijatar je na godišnjem, i nema ga još minimum 1 mjesec. U telefonskom razgovoru mi je preporučio cipralex i xanax u kombinaciji. Samo me zanima da li je to trnjenje u glavi moguća posljedica svih tih stresnih situacija i molim Vas za savjet.
    Unapreijed zahvalan.

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Trnjenje može biti posledica dešavanja psihičke prirode, pogotovu problem možemo tako nasloviti, ukoliko je neurolog izvršio ispitivanja i pregled. Medikamentna terapija je potrebna, ponekad i odgovarajuća kombinacija lekova, ali i dužina korišćenja leka. Takođe, medikamentna terapija nije dovoljna, ako je jedina i ne ide uz psihoterapiju. Ne znam da li je dobro da čekate Vašeg doktora ili da se obratite nekom drugom i krenete sa psihoterapijom, jer je dugi period čekanja pred Vama.
      dr D. Krasić. Pozdrav