Poštovana dr. Krasić,
    Imam već dve godine određene probleme i ne mogu reći da su došli od jednom. Naime pre dve godine dok sam bila u jednom marketu počelo je zujanje u ušima, ubrzan rad srca, mislila sam onesvestiću se. Otišla sam u bolnicu ekg uredan, laboratorija uredna, dali su mi dijazepam i poslali kući. Međutim posle toga mi je i dalje bilo loše, nekakav strah da mi se opet ne desi isto, ali to je bio samo početak. Otišla sam kod ljekara posle jedno mesec dana i ona je posumljala na perikarditis, kada sam uradila ekg jedna dr. je rekla da je ekg odličan, a druga da ima nekih nepravilnosti. Odlazim kod kardiologa koji kaže da to nije to sli mi daje terapiju za svaki slučaj. E od toga dana ja više ne živim, odnosno živim u stalnom strahu šta će mi se desiti, ne izalazim iz kuće, imam neke bolove čas ruka, čas noga najviše bol u grudnom košu, tahikardija, stalno mogu da plačem, osluškujem svoje telo. Idem kod kardiologa čak deset puta mi radi uz i ekg, prošle godine u ovo doba sam radila uz i ekg sin. Ritam. Fr 102 misli psihički, uz osim adhesiones pleurokardialis nema dr. promena, čak mi je rekla da ne posećujem više ljekare. Kod neurologa nalaz uredan, kod endokrinologa t3 blago povišen ali se ljekari opšte prakse i endokrinolog prepucavaju da li treba uvesti terapiju ili ne, ipak sam ispila kutiju ptu i hormoni su se stabilizovali bez dalje upotrebe ljekova. Ja i dalje imam problem, kada treba negde da idem počnem da se preznojavam, srce ubrzano radi, osećam se umorno, ponekad ni novine ne mogu da pročitam, nekad kada izađem sa svojima imam osjećaj da gubim tlo pod nogama, noge mi klecaju kao da se oduzimaju, imam vrtoglavice, ponekad i glavobolje koje brzo prođu, jednostavno strah me paralize, ne moram ništa da radim ali se ja osjećam umorno, brzo se zadišem, čak i kada pričam i jednostavno ne znam šta da radim, ovako više ne mogu, čak sam postala toliko osetljiva da me svaka tužna vest štrecne, i stalno imam osećaj da ću dobiti infarkt. Jedno vreme sam koristila Bromazepan bolje reći zloupotrebljivala jedno 6 meseci ali sam prestala već dva meseca, bilo je teško ali sam uspela, bar ja tako mislim, sada koristim Persen ponekad i čaj od matičnjaka i mogu Vam reći da me čaj malo smiri, posle njega nemam tahikardiju. Tako da Vas molim da mi kažete kako dalje, šta da uradim, da li bi mi predložili neku terapiju? Kad krenem u bolnicu dobijam napad panike, moja ljekarka kaže ne zna šta će mi jer kad god uradim bilo kakvu analizu sve je u redu.
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Suština Vašeg problema je u pogrešnom razmišljanju, katastrofičnog i predviđajućeg karaktera. Ono generiše strahove, koji pokreću putem vegetativnog sistema određene promene u radu srca i pluća, tj. ubrzanje srčanog rada i disanja, što opet povećava strahove, jer interpretirate promene. Oslobodite se toga, jer sami uvodite sebe u to. Okrenite se spoljnom svetu, izađite iz sebe i ne zagledajte se samo u sebe! Šta se zbiva sa ostalim delom Vašeg života? Dobro je da se javite psihijatru i dogovorite oko daljeg tretmana!
      dr D. Krasić. Pozdrav.