Poštovana,
    Imam jedan veoma neobičan problem i ne znam kome da se obratim. Pre dve-tri godine su mi ustanovili povećanje štitne žlezde - koju je zahvatio grozd manjih čvorića. Nisam imala nikakvih problema sve do pre par meseci, kada sam primetila da sam izraženo nervozna i da ne tolerišem nikog oko sebe, te da se prekomerno i često bezrazložno znojim. Otišla sam na preglede i ustanovila da su hormoni uredni, te da se ništa nije promenilo što se žlezde tiče, ali umesto da mi bude bolje postalo je suprotno. U noći 10. Juna sam imala napad panike, preplašila sam se kada sam shvatila da zbog svega ovoga više ne tolerišem ni voljenu osobu. Od tada imam problema sa nesanicom, lupanjem srca, ubrzan puls i plašim se da ne izgubim ono do čega mi je najviše stalo, plašim se da ovo stanje ne izmeni moja osećanja. Išla sam lekaru opšte prakse i kod endokrinologa, ali mi niko konkretno nije pomogao - uglavnom tvrde da nije do štitne žlezde i da sam sve umislila, da mi ne treba psiholog i daju mi sedative od kojih sam još bezvoljnija i utučenija. Zbog toga sam ostavila Sedative (Xenan) i želim da se izborim sa problemom i da se vratim u normalu, ali se plašim da li ću uspeti sve izvesti sama kao i to da se neke stvari neće vratiti i to me dodatno iscrpljuje. Trebam dodati i to da je moja majka "bolovala" od sličnog pre par godina, ustanovili su da ima nervozu želudca i ubrzo nakon uzimanja tableta (e/ ili iglonil kapsula) se sve vratilo u normalu (da dodam i to da ona tvrdi da su moji simptomi potpuno isti kao njeni tada, samo sto su blazi). Kod nje je štitna žlezda zdrava pa se pitam da li je moguće da i ja prolazim isto i koje nalaze trebam uraditi da to utvrim?
    Unapred se zahvaljujem na odgovoru i željno čekam Vaše mišljenje.
    Pozdrav, Mirela.

    Odgovoreno: 29. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Hormonski status vezan za rad ovarijuma i hipofize je takođe bitan, pored hormona štitne žlezde. Uradite opštu laboratoriju i pregled kardiologa i ekg, da biste dobili zdravstveni status. Posle svih analiza obratite se psihijatru u mestu i dogovorite se oko lečenja, jer sedativi nisu jedini lekovi u tom slučaju.
      dr D. Krasić. Pozdrav.