Pre više od dve godine počeli su mi prvi simptomi nalik na pritisak u grudima, ubrzan rad srca, gušenje itd. Svi rezultati (k.s., ekg) su bili ok ali ja sam i dalje imala takve napade. Psihijatar je rekao da su to napadi panike i počela sam lečenje sa zoloftom, ksalolom, presololom što nije dovelo do boljitka i drugi psihijatar mi daje anafranil i ksalol po potrebi što je poboljšalo moje stanje u smislu da nemam više ta gušenja ali situacija se razvija u sledećem smeru. Pošto su se te "neprijatnosti" dešavale van moje kuće (ulica, posao) ja sam se sigurno osećala samo u kući i pri svakoj pomisli da treba da pođem negde počinjali su isti simptmi, tako da veći deo vremena provodim u kući ili odem par stotina metara sama, do prodavnice gde počne tahikardija ako je gužva, do prijatelja gde se dešava isto ako pomislim da će početi da me opterećuje glupostima, čak sam jedno vreme i radila u prodavnici gde mušterije nisu ulazile danima pa je pri pomisli da ću da se dosađujem tamo opet počinjala nervoza, znojenje i tahikardija. Trenutno sam bez terapije (ksalol po potrebi) i super sam i kad treba da pođem negde u koliko ne razmišljam mnogo o tome šta može da se desi (gušenje itd). Plačem bez razloga svesna sam da ne mogu celog života da budem na lekovima ali ne znam kako da pomognem sebi i šta je sve ovo?

    Odgovoreno: 10. 07. 2009.
    • Poštovana,
      patite od paničnog poremećaja sa agorafobicnim ispoljavanjima. Neophodno je lečenje, ali bolest ima tendencu ponavljanja. U svakom slučaju pored medikamentne terapije neophodna je i psihoterapija, kao i edukacija vaše okoline i vas u vezi bolesti