Imam jedan problem i molim vas da mi kroz savet pomognete. 2004 imala sam stresnu situaciju, tetka mi je preminula vrlo mlada. Od tada, sa nekim manjim prekidima pijem lekove. Nekada je to bilo uz savete lekara a nekada sam i sama uzimala. Sada idem redovno na kontrole i trenutno poijem seroxat, jednu polovinu ujutru, bromazepam od 1,5 i tritiko jednu trećinu uveče. Trenutno se dobro osećam, ali mislim da sam postala zavisna od bromazepama. Uveče mi se prispava krenem u krevet i ako se setim da nisam popila bromazepam san se razbije i ne mogu da zaspem. Mučim se po čitavu noć i tada krenu svakakve misli. Počinjem da krivim sebe zašto sam ikada i uzimala lek. U avgustu planiram venčanje i stvaranje porodice, pa se plašim šta će biti u trudnoći, kako ću bez lekova. Plašim se i toga da li mogu da rodim normalno i zdravo dete s obzirom na to koliko dugo sam pila ove lekove. Moj problem je i tome što mnogo razmišljam unapred. Molim vas posavetujte me kako da se lečim ove zavisnosti. Previše se plašim. Moj doktor govori da će polako da smanjuje doze i da ću se izvući ali ja ne verujem. Znam i da sama moram da se borim, ali teško je. U nadi da će te mi odgovorit,
    S poštovanjem, Olja

    Odgovoreno: 21. 06. 2009.
    • Poštovani,
      lekovi su potrebni dok stanje to zahteva, nakon toga njihovo dejstvo postaje kontraproduktivno za pacijenta, takođe ako je pacijent sve nade uložio u lekove a ne u sebe i nije naučio da se bori i menja, što omogućava psihoterapija, onda je problem odvajanja od leka jako velik. Zato najpre napravite distancu psihičku od leka, nakon toga i fizičku za šta sve ne treba puno vremena, pa onda možete biti uvereni da ćete roditi zdravo dete
      Pozdrav dr Dragana Krasić