Poštovani,
    samohrana sam majka 4,5 godišnjeg dečaka. Dve godine sam u ozbiljnoj vezi sa muškarcem, za koga moj sin zna. Moj partner mi je skrenuo pažnju da smatra da se veoma slobodno ponašam pred sinom u smislu da se dešava da dečak uđe u kupatilo dok se tuširam ili me nekada vidi kada se oblačim. Moram da napomenem da sam dete dojila skoro dve godine i da i danas, doduše retko, pokazuje interesovanje za moje grudi, u smislu da želi da ih pomazi ili poljubi. Ja u tome nisam videla ništa loše, ali mišljenje mog partnera je da to nije dobro, niti normalno i da ne treba to dozvoliti. Do izvesne mere smatram da je u pravu, pa sam pokušala da sprečim takve situacije i da ga nežno odbijem, govoreći mu da je on sada veliki dečak i da ne treba da dira mamine grudi. Mislim da dete to ne razume (moje naprasno odbijanje), pa je moje pitanje, gde je granica u ovom segmenu odnosa roditelj  dete? U koliko je odgovor da je seksualnost roditelja nedopustiva pred ptogodišnjakom, koji je način da mu se to na pravi način predstavi?
    Hvala!

    Odgovoreno: 02. 06. 2009.
    • Poštovani,
      šta je sa ocem deteta? Da li vaš novi muškarac živi sa vama? Kako ga dete prihvata? Nista nije jednostvno i nije rezultat jednog uzroka. Kombinatorika svih dešavanja daje rezultate. Ako bi odgovor zavisio samo od postavljenog pitanja, a ne znajući ostalo, moglo bi se možda lako postupiti samo po semi. Dečak je već dovoljno odrastao da mu kažete, objasnite, da je on veliki, da je mleko usahlo, da mame tako hrane decu, i da ga mama voli i da se mame i sinovi maze drugačije. Ne treba da ste golišavi pred njim, poštujte svoju intimu jer time, pravite red u dečjoj organizaciji psihe.
      Pozdrav dr Dragana Krasić