Poštovani,
    zovem se Goran imam 28 godina, profesor sam fizickog i aktivno se bavim rukometom, moj problem je u tome što su mi se pre jedno godinu dana nakon očeve smrti koji je bolovao od kancera na jetri pojavili bolovi u gornjem delu stomaka i predelu testisa i leđa praćeni lošom probavom odnosno kašastim i sluzavim stolicama, prošao sam sva ispitivanja, kolonoskopiju, mr abdomena, gastroskopiju i sve moguće analize, krvi, mokraće i stolice i sve je u redu sem ciste u glavi pankreasa zbog koje sam lečen od pankreatitisa mesec dana u bolnici, ali je dijagnoza bila "sumnja na pankreatitis" i posle silnih lekova infuzija i dijeta meni i dalje nije bolje inače cistu kontrolišem na 6 meseci i ista je kao i pre godinu dana i za nju neki doktori kažu da je od rođenja a neki da je posledica pankreatitisa koji sam "možda" imao ali da to ne bi trebalo da stvara nikakve tegobe, jedan od lekara mi je rekao da je sve to posledica preopterećenja bolešću jer ja šta god da me zaboli sumnjam na rak i da je kraj blizu, bolovi mi se javljaju povremeno i u grudima. Obratio sam se psihijatru koji mi je dao terapiju asentrom 2xdnevno i lorazepam od 2. 5mg 1/2 preko dana i 1 uveče, terapiju pijem već osam meseci ali poboljšanja nema, lekar na kontrolama uvek napisš kako se bolje osećam, produži terapiju i bez neke posebne priče zakaže kontrolu za dva meseca, tegobe mi se po nekad smanje ali pri malom stresu sve opet kreće bolovi, crne misli, ponovna ispitivanja i sve u redu, zadnje analize krvi sam radio pre mesec dana kao i ultrazvuk abdomena i sve je u redu sem te ciste koja tu stoji kakva jeste a za koju ja strahujem da će prerasti u rak. Zbog svega toga sam prekinuo i dugogodišnju vezu sa devojkom i sada je još gore, pa bih vas zamolio za vaše mišljenje da li je moguće da je to stvarno sve na nervnoj bazi i šta bi mi vi od terapije preporučili ako je tako, ili bilo kakav savet.
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 11. 05. 2009.
    • Poštovani,
      često lekovi nisu rešenje, naročito ukoliko nisu praćeni psihoterapijom, koja je jako blagotvorna. Razumem vaše strahove, oni jesu najveći neprijatelj čoveku, koji ga čini slabim i nemoćnim. Nastaju takođe na terenu narušene afektivne stabilnosti što dodatno čini da teren bude nepristupačan, naričito pacijentu. Neophodna vam je psihoterapija, te krenite što pre jer prolongirani stes u kome živite dovodi do slabljenja imuno snaga, te ih zaštitite
      Srdačno dr Dragana Krasić