Dragi doktore, molim Vas da mi pomognete!
    Ja sam u braku deset god. a ukupno 15 god. smo zajedno. Dece nemamo, a razlog je azospermija kod mm. To smo otkrili krajem prve god. braka. Uvek sam mu pružala podršku, razumevanje i mnogo ljubavi. Nikada nisam insistirala na nečemu čega sam svesna da je nemoguće u našoj situaciji, ali on nikada nije uradio ni onoliko koliko može jednostavno nije se trudio da popravi rezultate, nije pokazivao želju da ide kod dr., ma jednostavno nezaintresovan, tako da sam ja uvek morala da mu pružam podršku, da ga dižem u nebo, da ga molim da ide kod urologa, da uzima terapiju... I pri tom da krijem svoju tugu od njega. Do pre pola god, mi je pokazivao ljubav, pažnju, kao i ja njemu, jer ga stvarno volim i nikada ni pomislila ne bih da ga ostavim zbog našeg problema (samo želim da uradimo sve da bi probali da dobijemo naše dete). Znači doktore uvek sam ja bila borac, a on po strani nezaintresovan. Ove godine sam uspela da dobijm i besplatnu vantelesnu oplodnju, a i kod muža je nađeno par pokretnih spermatozoida. Međutim doktore dragi, mm se iz dana u dan sve gore menja. Prvo je (pre 2-3meseca) počeo da spominje da je kod njega došlo do impotencije (što sam sigurna da je umislio) zbog terapije koju je uzimao samo tri meseca koju mu je dao iskkusan urolog dr. Sava micic, i prekinuo je sa terapijom sam i više je ne uzima. A ja sam krenula u postupak icsi. Dragi doktore, razmišljam ima li svrhe da se ja podvrgavam svemu tome kada on neće da uzima terapiju. Čudno se ponaša (poslednih par meseci). Čak sam ga našla na jednom sajtu gde se žene i muškarci dopisuju, traže ljubavnike.... Tu je čak stavljao i ljubavne pesme. Kada dođe s posla s eda za kompjuter i skoro i da ne ustaje, totalno je nezaintresovan za naš zajednički život. Ja sam dala sve od sebe i ne znam kako više da se ponašam. Non stop sam cile-mile oko njega i ponestaje mi snage, a puna sam tuge i očaja, što njemu ne pokazujem. Imam utisak da se ohladio od mene, a ja mu svaki dan pokazujem ljubav. A stvarno ga volim. Sve ređe imamo odnose i to ih imamo samo na moje insistiranje, a to je najviše 1-2puta mesečno. Čak me po nekad i odbije. A kada ih imamo bude stvarno divno. Ne znam šta se s njim događa i kako više da se ponašam. Ako prokušam da pričam s njim (inače je zatvorena osoba) odbije me i kaže ako ti se sviđa ovakav život - sviđa, ako ne onda zbogom. Doktore bila bih Vam do neba zahvalna kada bi ste me posavetovali kako dalje da se ponašam i šta da radim. Ja sam jednostavno u ovom braku sebe srozala, a njega digla u nebesa. Da li ima razloga da se i dalje borim i da li ću izdržati ne znam.
    Unapred zahvalna zabrinuta supruga!

    Odgovoreno: 22. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Zaista morate da obavite razgovor koji bi definisao problem i ishodovao potrebom za njegovim razrešenjem. Postavlja se pitanje takođe uzajamnosti emocija, razloga za promenu njegovog ponašanja koja je evidentna. Nema nagađanja i očekivanja da će samo po sebi proći. Budite hrabri, odlučni i istrajni u onome što radite jer to je jedini način da ispravnu odluku donesete.
      Srdačno dr. Dragana Krasić