Imam 47 godina, medicinski sam radnik, lekar specijalista i imam potrebu da i dalje učim. Čitajući sva ova pitanja i Vaše odgovore shvatila sam da moje interesovanje za ovu oblast nije samo profesionalno. Anksioznost sam osećala tokom studija od 18 godine pa u narednih 15 godina. To je bilo povezano sa mojim izgledom, strahom od odgovornosti koju nosi profesija a uloga odrasle osobe, dugo sam se osećala nekompetentnom u gotovo svim oblastima. Sve što sam radila trajalo je duže nego što treba a često je obavljeno ispod mojih stvarnih mogućnosti. Pre 12 godina zasnovala sam porodicu koja je uz porodične probleme imala i one druge "tranzicione". U ovom trenutku izgleda da smo se stabilizovali: živimo sami, a brinemo o nemoćnim roditeljima (zbog čega moj muž svakog meseca boravi od 7 do 15 dana u drugom mestu kod majke stare 84 godine), preživljavamo od moje državne plate i njegovih neredovnih i promenjivih prihoda; sin je bistro dete, talentovan je za živu i pisanu reč, izrazito je maštovit i naravno razmažen. Skoro sam uzimala Zyban i znatno redukovala broj cigareta, a primetila sam da mi se popravilo raspoloženje, postala sam konciznija, efikasnija, odlučnija i manje emotivno ranjiva. Takođe sam se trudila da lepše izgedam. Zanima me komentar u smislu neke dijagnoze.
    Unapred hvala.
    Koleginica

    Odgovoreno: 05. 04. 2009.
    • Poštovana koleginice,
      kao lekar očekujete dijagnozu, ali ja ću Vas razočarati ili još bolje usrećiti time što mislim da je nemate. Vi ste jedna od mnogih nesigurnih osoba, niskog samopoštovanja i nedovoljnog samopouzdanja te stoga sa posledicnom emotivnom i možda socijalnom problematikom. Živeći sa svojim nespoznatim kvalitetima, kroz vremena kroz koja smo svi u ovoj zemlji prolazili, dodatno ste narušili raspoloženje i funkcionisanje, propustili mnogo toga. Pri svemu tome niste imali vremena za sebe, a po svemu sudeći ni sada ga mnogo nemate. Ziban je inače antidepresiv te Vam je stoga i dao učinak u raspoloženju, pa ste se bolje osećali. Posvetite se malo sebi, poradite na svom izgledu i radite deo vremena što zelite.
      Srdačno
      Dr Dragana Krasić