Poštovana dr,
    u trećem mesecu sam trudnoće i pre trudnoće sam se lečila od anksioznosti i paničnih poromećaja. Od trenutka kada sam sazala da sam trudna anksioznost je javila u pojačanoj meri koju prati stanje straha, hipohondrije, crnih misli o budućnosti o tome da neću izdržati celu trudnoću, jer ću da izgubim kontrolu odnosno javlja mi se strah od ludila. Idem redovno kod psihijatra kojeg mi je preporučio ginekolog pijem bromazepam ujutru i uveče 1,5 mg, pre trudnoće sam pila rivotril.
    Zanima me da li u toku trudnoće može da se dolazi u Niš na nek vrstu razgovora sa Vama odnosno na neku terapiju vežbanja savladjivanja strahova i panike, jer sam uplašena a o porodjaju da ne pričam, zbog straha ću morati da pitam da se poradjam carskim jer samo kad pomislim na porodjaj mogu da se ugušim od panike. Imam i druge prateće simptome slabo izlazim iz kuće da mi se nešto ne desi, ne smem sebe ni da zamislim sa velikim stomakom jer samo vidim sliku kako sam uplašena u budućnosti i još nemam osećaj sreće za bebu.
    Zanima me i da li je u toku trudnoće potrebna terapija antidepresivima mada ih pre nikad nisam pila i kako da pomognem sebi da mi trudnoća kao i svakoj ženi bude nešto lepo a ne samo da je pamtim po strahovima. Pisala sam i pre, ali nisam lepo obrazložila problem.
    hvala

    Odgovoreno: 20. 01. 2009.
    • Postovana,posto biste mogli da dodjete u Nis,to bi bilo najidealnije.Najbolje bi bilo da se vidimo i krenemo sa tretmanom i to sto pre,da biste uzivali u bebi koja to zasluzuje kao i Vi.Porodjaj moze da se izvede bezbolnim putem,dogovoricete se sa ginekologom,nema rizika.Vei rizik je Carski,te ne brinite za sve postoji resenje.Mozete se javiti na telefon o6416228o6, Srdacno Dr Dragana Krasic