Zdravo,
    imam 27 godini i sum majka, posle poroduvanjeto mi se pojavi depresija koja me doveduvase do ludilo, pocnav da primam seroxat od 20mg nautro i helex od 0.25mg navecer, pod ovaa terapija sum veke 7 meseci, a helex go prekinav po 6 mesecna upotreba.Veke se custvuvam dobro mozam da si gi kontroliram moite custva nauciv da se kontroliram. No od vreme navreme custvuvam treper vnatresen i mi precat razni treperenja ( na pr. klatenje na krevet, vibracii od vozila, ..) pa zatoa doktorkata mi poraca da pijam sega seroxat od 30mg, i jas bi sakala da znam dali e nesto strasno toa zosto mi e zgolemena dozata, inace se drugo e normalno.
    Ve molam da go precizirate mojot odgovor za da gi otfrlam site somnevanja.
    Odnapred Vi blagodaram.

    Odgovoreno: 30. 11. 2008.
    • Postovana,doza Seroxata od 30mg nije velika u granicama je terapijske dozvoljenosti.Ne sumnjam da je Vas doktor procenio da Vam je potrebno povecanje.Mladi ste,morate da se potrudite,lekovi nisu sve i jedino sto pomaze Srdacno Dr Dragana Krasic