Poštovana,
    Ja sam iz Makedonije i već dugo, oko 5 godina patim od hronične anksioznosti, u početku je bilo katastrofalno tako da sam bila zatvorena godinu dana u četiri zida, i nisam mogla da izlazim iz kuće, ali od kada sam vidjela da moje stanje se ne poboljšava skupila sam snage i borila sa problem, tokom vremena da izlazim van, moram da napomenem da nisam pila nikakve pilule zato što sam se osećala potpuno normalna, ali nisam se osećala dobro i zdravo, nisam htela uzimati lekove, jer u moj grad mi nemamo stručna lica da bi mi objasnili moj problem, a dalje od moje kuće nisam mogla i nisam imala poverenja doktora, ne bar u mojoj okolini, zašto kada sam imala napada panike oni nisu znale da mi daju nikakvo objašenjnje, naravno, bili su stručnjaci opštu medicinu... Već dve godine kada sam se osećala bolje nego ranije, počela sam da idem kod psihijatra, van moga grada, prvo sam uzimala amizol sa helex, nisam se osećala mnogo bolje, posle sam uzimala asentra sa helex, oko 9 meseci, ali simptomi nisu prestali, posle sam otišla u Skopje kod psihijatra, terapija mi je bila seroxat u početku sa 10mg posle 20mg u kombinaciju sa helex jednom ili dvaputa dnevno, ali uveče 0,5 mg obavezno, tako da sam mogla da izlazim u barove i diskoteke, nakon 5-6 meseci nisam se osećala bolje i počela sam da uzimam kada sam bila više napeta i do tri puta dnveno helex i po jedne konsultacije sa psihijatrom telefonom, ali ne taj isti što sam bila pre, nego prijatelj moje gazdarice ustanovilo se da sam postala ovisna helex, tako da helex sam zamenila sa dijazepam 5 mg i to ne sveki dan već po potrebi...Onda su mi preporučili drugog psihijatra i otišla sam nekoliko puta na terapiju i on mi je isto tako prepisao paroxetin, ali tokom vremena na 40 mg dnevno i dijazepam po potrebi, sada sam oko 9 meseci samo na paroxetin od 40 mg i jedno ili dva puta u mesecu uzimam dijazepam od 2 mg, a ponekad ima dana recimo oko dva-tri puta nedeljno da uzimam tri puta dnevno dijazepam od 2 mg, ali to se može desiti dva puta u mesecu.. Nisam bila kod psihijatra već oko 6 meseci i više, jer finasijska situacija to mi ne dozvoljava, da li mislite da je dovoljno vremena prošlo uz moju terapiju sa paroxetinom i da li mogu da namalim dozu, jer ima dana kada se osećam sasvim normalno, ali ima i dana kada osećam veliki duševni nemir, bes i nervozu što ne mogu da kontrolišem?
    Hvala Vam unapred...

    Odgovoreno: 24. 11. 2008.
    • Poštovana,
      dosta dugo ste na paroxetinu, što znači da biste mogli postepeno da smanjujete dozu. To znači četvrt na dve nedelje, do prestanka uzimanja. Ali, takodje mislim da bi o tome trebalo da porazgovarate sa Vašim psihijatrom, kod koga biste povremeno trebalo otići.
      Srdačno,
      Dr Dragana Krasić