Lečim se od opsesivno-kompulsivnog poremećaja više od tri godine. Uporedo su me lečili i terapijom i lekovima. U početku sam pila Bensendin od 5 mg tri puta dnevno i Anafranil od 25 mg tri puta dnevno, a sada pijem samo Anafranil u istoj dozi, a Bensendin po potrebi. Uz saglasnost lekara bila sam prestala sa uzimanjem Anafranila i posle skoro mesec dana simptomi su se vratili istog inteziteta kojeg su i bili pre uzimanja lekova. Moj problem je dodirivanje stvari odredjeni broj puta, ponavljanje odredjenih reči i slova odredjeni broj puta i kretanje po odredjenom redu. I to sve radim od kako znam za sebe. Interesuje me da li je ovaj poremećaj nasledan? I kako da regulišem problem bez lekova? Da li je problem serotonina i kako ga regulisati bez lekova?

    Odgovoreno: 09. 11. 2008.
    • Postovana,ne postoji bolest za koju se zasigurno moze reci da je uzrokovana iskljucivo nasledjem.U nastajanju svake bolesti u psihijatriji igra ulogu kombinatorika bioloskih,psiholoskih i socijalnih faktora.U Vasem slucaju takodje.Bolest ima vracajuci karakter.Lekovi pomazi da podnesete psihicku tenziju koja prati nastaje zbog navaljujucih misli i radnji.Bitno je da dobro reagujete na lek i da Vam on pomaze, Srdacno Dr Dragana Krasic