1. Moj sin ima odbojnost i gadjenje prema hrani

    Pitanje broj: #646

    Imam sina od 18 godina, visok je 179cm a ima samo 49 kilograma. On prema debljim osobama ima netrpeljivost. Prema hrani oseća odbojnost i gadjenje, njegov jelovnik je sveden na čips i čokoladu. Čak ni brzu hranu (pljeskavice i gazirano piće) ne jede. Mlada kćerka nema problema u ishrani, ona jede sve, a on sve vreme priča kako će ona da bude debela jer jede sve vrste hrane.

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.
    • Poštovana,

      Body Mass Index (BMI) Vašeg sina iznosi 15,4, što ga svrstava u grupu nedovoljno uhranjenih osoba (normalna vrednost je od 18,5 do 24,9). Problem u ishrani koji ima Vaš sin može biti iz različitih razloga. Najverovatnije se radi o anoreksiji, koja se najčešće javlja kod devojčica, ali se može naći (znatno redje) i kod dečaka. Glavni problem kod ove bolesti je promena u doživljavanju sopstvenog tela. Osoba, čak i ako je izuzetno mršava, smatra sebe debelom i neprivlačnom i stalno ima strah od debljine. Zbog toga odbija hranu i samnjuje maksimalno obroke. Zbog lošeg načina ishrane, kod ovih osoba može doći do brojnih telesnih i psihičkih oboljenja – gubitak mišićne mase, kod devojčica izostanak menstruacije, slabljenje srca, jetre, pa sve do čestih preloma kostiju, epileptičnih napada, opadanje kose, ispadanje zuba i sl. Gotovo da nema dela tela koji ne pati kod ove bolesti. To je jedina bolest u psihijatriji zbog koje, ako se ne leči, može doći do smrtnog ishoda. Zato je veoma važno da se što pre javite psihijatru, internisti i nutricionisti radi uključenja u terapiju. Nema specifične terapije za anoreksiju, leči se dominantno simptomatski i psihoterapijom (najčešće porodična i kognitivno bihejvioralna psihoterapija).