Postovana Dr.Zikic,moja majka stara je 65 god.Njena dijagnoza glasi:Rekurentna depresija.Unazad 10 god,bila je na terapiji Anafranila i relativno se dobro osjecala,tj.bila je sposobna za normalan zivot i rad.Medjutim,od prosle godine njeno stanje se pogorsalo,a ono se manifestuje na taj nacin sto je potistena,bezvoljna,placljiva i u toj mjeri nezainteresovana za okruzenje,da se izolovala od spoljasnjeg svijeta.Ne zeli kontaktirati sa nikim,ne izlazi iz stana,njen pogled kao i pokreti su usporeni.Napominjem,da cak ponekad ima i suicidnih misli ali ne i pokusaja.Inace nema ispada u ponasanju,nije agresivna,trpeljiva je i mirna.Sto se tice uslova u kojima zivi,oni su vise nego dobri,ima svoj stan,zivi sama,moj ocuh je umro prije 5 godina,ima devizna primanja.Ovo navodim zbog cinjenice da ima sredjen i miran zivot.Ja i moja porodica je svakodnevno obilazimo,i brinemo se o njenoj ishrani i lijecenju.U proteklih godinu dana,njen ljekar je lijecio sledecim ljekovima:Zoloft,Seroksat! > ,Remeron a sada Efektin u kombinaciji sa Lamiktalom i Bromazepamom.Njegovo misljenje je da majka mora sama uloziti napor da osmisli svoj zivot i radi na sebi uz ljekove,naravno.Medjutim,ona jednostavno kaze da ne moze,i da je on ne razumije.Molila bih Vas za misljenje i eventualne sugestije.Unapred Vam se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 24. 07. 2007.

    • Lekove koje je Vasa majka do sada pila su jako dobri i efikasni za tretman depresije. Ponekad je samo potrebno da se uzimaju nesto duze i u nesto visim terapijskim dozama da bi dali zeljeni pozitivni pomak. Medjutim, povremeno je bolest takvog toka i oblika da se ne meze u potpunosti pomoci lekovima. Vasa majka, zbog osnovne bolesti koju nazivamo depresijom, nema energije, motiva niti volje da se bori protiv svoje bolesti. Medjutim, za depresiju je veoma vazno da osoba bude aktivna i da ne lezi ceo dan jer tada ima veoma mnogo vremena za svoje sumorne i pesimisticke misli, sto je dodatno gura dublje u bolest. Smatra se da je tz. bihejvioralna aktivacija veoma korisna za depresivne pacijente. Potrebno je da sednete sa vasom majkom i napravite spisak onih aktivnosti koje su joj ranije donosile zadovoljstvo i radost (druzenje, igranje karata, resavanje ukrstenica, hobi....), kao i spisak onih aktivnosti koje su najneophodnije obaveze za normalni zivot osobe (kupiti hleba i mleko, obuci se, umiti, namestiti krevet, platiti struju....). Bihejvioralna aktivacija pocinje time sto osoba svakodnevno uradi (za pocetak) samo jedanu stvar koja je ranije donosila zadovoljstvo i jednu obavezu koja zahteva najmanje truda. Idealno bi bilo ako bi povecavala zadatak za po jednu prijatnu i radnu obavezu svake nedelje. Ova tehnika, kada se primenjuje u sklopu kognitivno bihejvioralne psihoterapije, je malo slozenija, ali i ova modifikovana verzija mozda moze biti od koristi Vasoj majci. Vazno je samo poci od najjednostavnijih ka slozenijim radnjama, kao i da se izaberu one koje majka realno moze u tom trenutku da uradi (recimo, ne insistirati na zadataku da ode sa prijateljima na izlet ako nije u stanju ni da se umije i ustane iz kreveta).