Postovana dokotorko Zikic, Imam samo jedno pitanje za Vas. Od 2002. godine pijem lek Xnaxeks od 0,25 mg. jednu tabletu ujutru i ponekad uvece Lexsilijum od 1,5mg i to obiceno pred ciklus. Doktor mi je to prepisao i ja se mnogo bolje osecam. Interesujemo da li je to velika doza i koliko stetno utice na organizam. Nekoliko puta mi se desilo da lek zaboravim da popijem ujutro i nista se ne desava normalno funkcionisem, ali verovatno je to stanje podsvesti da ako ne popijem da ce mi skociti pritisak i pojaviti strah, jer sam posle operacije zuci dobila tu terapiju jer mi je jedanom pozlilo i skocio mi je pritisak, tako da sam se je jako uplasila i pojavio se strah. Posle svih ispitavanja konstatovano je da mi je to psihicki. Sa ovom terapijom se dobro osecam ali me interesuje da li mogu i dalje tako da nastavam jer mi je doktor reako da je to bezazlena doza od 0,25 mg jednom dnevno a da pozitivno utice na moje zdravlje, to jest nemam vise skokove pritiska i strahove. Hvala Vam unapred, Molila bih Vas da mi odgovorite na moju mejl adresu, zaboravila sam da Vam kazem da sam 1960. godine i da su mi rekli de to predklimaktericno stanje

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.

    • Bez obzira što se radi o malim dozama leka, nije dobro da ga uzimate toliko dugo. Ako se radi o hroničnom telesnom oboljenju zbog koga Vam je lekar propisao anksiolitik, onda je bitno da se taj lek povremeno, recimo na 6 mesei, zamenei nekim drugim anksiolitikom. Takodje, nije dobro što uzimate/kombinujete dva različita anksiolitika (Ksanax i Lexilium). Ako Vam je potrebna veća doza, dodatno uzmite isti lek. Još jednom napominjem da se strahovi u najvećem procentu ne leče dominantno anksioliticima već drugim lekovima i da se anksiolitici uzimaju samo u početku tretmana dok drugi lek ne počne da deluje.