Postovani ,nisam bila sigurna u koju medicinsku oblast da lociram moje pitanje,da li pod kardiologiju,ginekologiju ili psihologiju.Radi se o sledecem:od srednje skole pocele su tegobe sa disanjem bolje reci gusenjem(sada imam 38 god.)Upadala sam u periode kada nisam danima mogla da normalno disem,udahnem vazduh ali on kao da stigne do pola puta i kao da ceo moj organizam ne dobije dovoljnu kolicinu vazduha vec samo pola.sto mi stvori automatski neverovatnu nervozu a cesto i lupanje srca.I tako posle recimo desetog udisaja udahnem dovoljnu kolicinu vazduha koja me smiri ali na kratko. I onda ponovo.I sada mi se desavaju takve situacije, isla sam kod kardiologa na kompletan predleg sve je u redu krvna slika takodje zajedno sa srcanim enzimima.Da li mozete da mi kazete kome da se obratim dalje.U zadnje vreme ova stanja sam povezala sa predmenstrualnim ciklusom,koji inace tesko podnosim.da li su mozda hormoni?Hormone stitne zlezde takodje nisam proveravala.Tesko mi je zadnja dva dana se ceo dan borim za vazduh jako sam izmorena na kraju moram da popijem nesto za smirenje ali ni to mi vise ne pomaze.Ranije su mise ovi napadi desavali uglavnom nocu,ali sada i danju.ako mozete bilo kavim savetom da mi pomognete bila bih vam veoma zahvalna Pozdrav Sandra Vesic Tesla

    Odgovoreno: 07. 06. 2008.
    • Tegobe koje opisujete su veoma cesto jedan od simptoma anksioznih poremecaja. Medjtuim, pre nego sto se pacijent uputi psihijatru obicno se urade sve analize koje bi mogle da ukazu da li ili ne postoje telesne bolesti koje izazivaju navedene tegobe. Veoma cesto i izmene hormonalnog statusa kod zena moze da doprinese javljanju pojedinih tegoba. Moj savet vam je da se javite lekaru opste prakse da vas pregleda internistici, ako sumlja na neko od telesnih oboljenja nakon detaljnog pregleda da vas upiti na dodatne specijalisticke pregle. Ako seispostavi da ste telesno zdravi, onda na red dolazi i psihijatar koji ce proceniti o kojoj se bolesti radi i koja je terapija najadekvatnija za vase tegobe. Ako su vam lekovi za smirenje pomagali u toku napada postoji velika verovatnoca da se radi o psihogenim tegobama a ne telesnim. Stitna zlezda ne daje takve tegobe osim kada se prilicno uveca, ali onda bi imali i neke druge tegobe. Procitajte o vezbama disanja na nasem sajtu (clanak o progresivnoj misiscnoj relaksaciji) - mozda vam to moze za pocetak malo pomoci.