Postovana dr. Olivera, majka mog dugogodisnjeg momka je bolesna i dijagnoza glasi: hronicna dezintegrativna schizoafektivna psihoza i sifra bolesti je F 20.6 i F 25.2.Leci se vec 25 god.i koliko je meni receno niko od njenih predaka nije bolovao. Molim Vas da razumete moju zabrinutost i da mi odgovorite kakve su predispozicije za nasledni faktor i kod mog momka (ima 35 god,) i za nase buduce potomstvo. Takodje pitam da li je moguce da se njegova majka zaista razbolela bez genetske predispozicije ili tu uvek postoji nasledni faktor. I jos jedno pitanje, ja nikada nisam dobila odgovor o njenoj bolesti pa sam pronasla na internetu, ali pitam i Vas da mi prema ovim siframa kazete da li je prosto u pitanju sizofrenija? Hvala Vam unapred,

    Odgovoreno: 22. 04. 2007.
    • Oko 1% svih osoba koje nemaju rodjake obolele od shizofrenije ipak dobiju ovo oboljenje. Ovakvi slučajevi se u najnovijoj literature ne smatraju genetskim (tz. fenokopije) već posledicom delovanja različitih faktora, poput povreda glave, infekcija i komplikacija tokom trudnoće, epilepsije i sl. Ako pak imamo nekog obolelog rodjaka, onda je procenat nešto viši. Ako je jedan jedan od roditelja oboleo od ove hronične bolest, onda će se kod dece takodje javiti bolest u 13 % slučajeva. To znači da od 100 dece koje imaju jednog obolelog roditelja njih 13 oboli, a 87 je zdravo. Ako je obolela baka ili deka, bolest se može javiti i kod unučića u 5% slučajeva. Postoji mogućnost da medju onima koji ne obole imamo odredjeni procenat osoba sa poremećajima ličnosti. Ako Vaš momak do sada nije imao znake bolesti, postoji velika verovatnoća da ih neće ni imati jer je početak bolesti najčešće do 35 godine života. Medjutim, postoje slučajevi i sa nešto kasnijim početkom. Iako se ova bolest smatra u značajnom stepenu naslednom, smatra se da mnogi spoljašnji činioci imaju važan uticaj na razvoj sch.