imam jedan problem koji me muci vec par godina a to je da mi sedesava da nocu nesmijem ostati sama kod kuce ponekad mi se desi da imam neki strah niodcega ,pritisak u prsima i drhtavicu od koje poslije sam nemocna blago gusenje tad sam tesko koncentrisana u tim momentima hvata me blaga panika nikad mi se to noje prije javljalo i bojim se jer je sve to za mene nepoznato zdrava sam nalazi su svi ok u braku je takodze sve ok ali meni se to desava molim vas da mi odgovorite sta je najbolje da bi se to sprecilo ja nevolim da pijem tablete i bojim se da uzimam apaurine jer nezelim da sam ovisnik o necemu pa kad mi se to desava ja to pokusavam da rijesim mislima i nakon pola sata pacenja da se izborim za lijepe misli uspijem ali nikad sama vec u drustvu ,bojim se samoce molim vas pomozote unapred hvala

    Odgovoreno: 13. 03. 2008.
    • Kada se coveku javi strah, uglavnom nije bez sadrzaja. Uvek postoji procena da Vam preti neka opasnost koja ne mora da bude u smislu zivotne ugrozenosti (recimo, kod socijalne fobije je strah od tudje negativne procene i socijalnih posledica - odbacivanja, ismejavanja,omalovazavanja i sl). Ono sto je bitno da se odredi je od cega vas je strah kada ostanete sami - da li je to osecaj da vam preti opasnost od ljudi koji zele da vam naude, ili smatrate da ce Vam se nesto strasno desiti na zdravstvenom planu i da nece biti nikog da Vam pomogne i sl. Od toga o kakvim se strahovima radi, zavisi i dalje lecenje. Obzirom da to dugo traje i da je pocelo da Vam komplikuje zivot, potrebno je da se ipak javite lekaru - psihijatru, radi detaljne procene i utvrdjivanja dijagnoze. Niko bas nije voljan da pije lekove, ali nismo u mogucnosti da lecimo odredjena stanja na drugaciji nacin. Ako se lekovi daju na propisan nacin i pacijent bude pod kontrolom lekara, lekovi bi trebalo da Vam odagnaju tegobe. Lekovi za smirenje poput benzedina, apaurina, diazepama, bromazepama, traneksa, lorema i lorazepama su izuzetno dobri lekovi ako se koriste kako je medicinski propisano. Tada se nece razviti zavisnost. Ali ako ih uzimate dugo, ako stalno podizete dozu, ako ne konsultujete lekara nego se sami "lecite", e onda uglavnom nastaju problemi zavisnosti koje je kasnije tesko resiti. Ako niste skloni poslednjem, onda se nemate cega plasiti.