Poshtovna Dr Olivera,posto na prvo pitanje nisam dobio odgovor,pishem vam ovo u nadi da ce te mi odgovoriti!Pitanje sam posle mesec dana postavio vasoj koleginici sa Klinichke psihologije,koja mi je donekle i pomogla o nachinu skretanja misli,u pojedinim trenutcima(loshe misli)!Interesuje me poshto ste shef odseka za Neuroze,a meni je ona konstatovana Januara meseca,od tada koristim 2 puta dnevno Ksalol od 0.5mg i pred spavanje Amyzol od 25mg,inache sam se potpuno vratio svom starom zivotu,i dodao neke nove obaveze kako bi ispunio dan u potpunosti,ali jos uvek imam strahove(da ne povredim nekog svog i visine,da ne padnem)!Interesuje me kolikoNeuroza moze da traje i da li je kod mene u pitanju i Kompulzivni poremecaj,i koji je metod lechenja najefikasniji u ovom sluchaju!U okolini nemam Psihoterapeuta!Evo za koju nedelju imam karantin iz Ginekologije,ja vec imam strah jer se odeljenje nalazi na 5-om spratu!Unapred i od srca zahvalan!

    Odgovoreno: 13. 03. 2008.
    • Neuroza je pojam pod kojim podrazumevamo veci broj oboljenja, a svako od njih ima svoju klinicku sliku, drugaciji tok i trajanje. Cak i da se radi o istoj bolesti, kod nekog moze da traje par meseci, kod drugog par godina a kod nekog moze da predje u hronicni oblik i da traje sa vecim ili manjim varijacijama do kraja zivota. Obzirom da ste mi spomenuli samo par tegoba, nisam u mogucnosti da vam kazem da li je kod Vas u pitanju opsesivno kompulzivni poremecaj. Od ove komunikacije sa psihijatrom ocekuje dominantno pojasnjavanje nekih termina ili podatke o nekoj bolesti koja je vec dijagnostikovana. Klonite se postavljanja dijagnoza putem interneta jer postoji OGROMNA VEROVATNOCA da se ne radi o dobrim procenama obzirom da je za to potreban pregled i razgovor uzivo sa pacijentom koji uglavnom traje izmedju 30-60 min. U komplikovanijim slucajevima je potrebno i duze uz dopunska ispitivanja. Jos nesto. Napisali ste da od januara uzimate terapiju, ali i ne i koje godine. Iskreno se nadam da je to januar 2008. Ako je drugacije, porazgovarajte sa Vasim psihijatrom o iskljucenju anksiolitika. Ako se radi o opsesivno kompulzivnom poremecaju, od Amizola bolje deluju lekovi iz grupe selektivnih inhibitora ponovnog preuzimanja serotonina i pored njih Anafranil. Iako se stalno pominje psihoterapija, najveci procenat pacijenata se ipak leci lekovima, tako da cinjenica da nemate u okolini psihoterapeuta ne bi trebalo da ima posebno negativan efekat na Vase lecenje ukoliko se primeni adekvatna medikamentozna terapija.