Trenuto sam o 6 mesecu trudnoce ali zbog mog psihickig zdravnja(uspesno apstiniram-politoksikoman vec 2 godine)ali po preporuci lekara pila sam TRITIKO 1 U VECE I TEGRETOL CR 400 1UVECE.Interesuje me Vase misljenje da li postoji opasnost po plodu jer kada sam saznala ja sam lekove odmah ukinula.MOLIM VAS ZA BRZI ODGOVOR I VASE CENJENO MISNJENJE(cula sam misljenje svog psihijatra ali nije na odmet da se cuje i vase misljenje.Unapred zahvalna na iskrenom odgovoru.I samo jos nesto imam 31 godinu i jedno dete teko da bih jako zela da rodim HVALA

    Odgovoreno: 13. 03. 2008.
    • O ovom pitanju je bolje da porazgovarate sa ginekologom i klinickim farmakologom. Generalno, lekovi tokom trudnoce nisu dobro dosli, narocito u prvom tromesecju. Lekovi se daju samo sa odobrenjem lekara i to u slucaju da su beba ili majka zdravstveno ili zivotno ugrozeni. Postoje lekovi koji imaju odredjeni (veci ili manji) potenceijal da negativno deluju na plod. Medjutim, moze da se desi i da se nista ne dogodi, ili da se neke suptilnije promene vide tek kasnije. Uglavnom, kada nesto poprilicno nije u redu sa trudnocom, priroda sama razresi stvar spontanim pobacajem, cesto u najranijem periodu. Da li ima posledica ili ne, najbolje ce Vam reci ginekolog koji Vas prati i to nakon kompletnog ultrazvucnog pregleda i eventualno, dodatnih pretraga. Time se iskljucuju krupniji deformiteti u anatomiji i razvoju deteta. Obzirom da Vam nisu savetovali da abortirate, verovatno je njihova strucna procena da ste na vreme prekinuli sa terapijom i da nema znacajnog rizika po plod.