Postovana, pre 9 dana sam poslala sledecu poruku na koju nisam dobila odgovor :"Postovana, meni je pre cetiri godine konstatovana depresija udruzena sa prisilnim mislima. 2006. godine sam imala drugu depresivnu epizodu i ponovo pocela da pijem seroxat ( koji mi je prepisan i prvi put, 20mg) i samoinicijativno ga izbacila u decembru 2007 i povratili su mi se simptomi. Sada mi je uveden ponovo i pijem ga skoro mesec dana. Samo me interesuje za koliko ce dati svoje puno dejstvo, posto sam ja, pogresno prisilila sebe da zaboravim prve dve epizode. PS idem na grupnu terapiju kod psihologa. Unapred Vam zahvaljujem na odgovoru." Molila bih Vas da mi odgovorite, posto nemam materijalnih mogucnosti da opet odem kod psihijatra. Unapred Vam zahvaljujem.

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Koliko ce Vam trebati vremena dok lek ne pocne da deluje ili dok ne ukloni simptome - na to pitanje Vam ne mogu dati tacan odgovor, obzirom da je to individualno. Zavisi od vrste leka, doze leka, Vasih aktuelnih tegoba u smislu koje su tegobe prisutne, koliko su izrazene,koliko dugo traju, koja je epizoda po redu, ima li dodatnih oboljenja (psihijatrijskih i/ili somatskih) i td. Ako uzimate lekove, NEOPHODNO je da idete na kontrole kod psihijatra - ako ne mozete sebi da priustite privatnu praksu, idete u drustvenu ustanovu, tamo Vam je neophodan uput i participacija. Jedino psihijatar koji Vas prati moze da vodi terapiju i da proceni da li je potrebno da se lek zameni drugim (ako ne daje rezultate) da se podigne doza (ako je potrebno) ili da se smanji, da se kombinuje sa jos nekim lekom da bi se povecala efikasnost. Ako odete jednom kod psihijatra verovatno dobijete samo pocetnu terapiju, sto ne mora da bude i prava doza i pravi lek za resavanje vasih problema. Zato su KONTROLE NEOPHODNE !