Moja supruga, (po obrazovanju psiholog -zavrsila skolovanje u SAD) je od kraja 90tih pod psihoterapijom koja je zapoceta u SAD a zatim menjana u Beogradu. Najdugotrajnije korisceni medikament, Rivotril (Clonazepam), koji joj je prepisan pre nekoliko godina (radi ukidanja Lamictala) je cini mi se kod nje prouzrokovao snaznu psiholosku i fiziolosku zavisnost (apstinencijalne krize) Delom i zbog njenih sklonosti prekomernim dozama. Mozete li mi reci kakva su nezeljena dejstva i toksicnost u trudnoci i tokom dojenja moguci pri koriscenju Rivotrila? Dok smo ziveli u Kanadi mojoj supruzi su na pocetku trudnoce savetovali skidanje s ovog leka zbog oznake D koja je Clonazepamu data od strane F.D.A. (grupa lekova kod kojih je zabelezen rizik po fetus, kao i novorodjence tokom dojenja). Molim Vas da mi kazete da li se u ovakvim situacijama rizici po dete mogu naknadno ispoljiti tokom odrastanja? Nasem sinu je sada 19 meseci a supruga stalno menja psihoterapeute i ne pridrzava se njiho! vih saveta. Od marta 2007 novi terapeut je prepisao bromazepam. Koje su posledice koriscenja ovog leka? Supruga je i pusac (2 pakle dnevno) koji nije u stanju da zapocne novi dan bez kafe i cigarete. Unapred zahvalan, V.F.

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    • Generalno, lekovi se tokom trudnoce ne uzimaju. Ovo pravilo je pogotovu vazno u prvih tri meseca trudnoce. Postoji odredjeni broj lekova koji se smeju uzimati jedino uz odobrenje lekara, ali samo u slucaju ako postoji opasnost po zdravlje i zivot majke ili deteta. Postoje lekovi koji u visokom procentu izazivaju anomalije kod deteta, kada se savetuje prekid trudnoce. Medjutim, ako je trudnoca iznesena, moze se desiti da lek nije imao negativno dejstvo na plod, ili se eventualno negativno dejstvo leka moze videti odmah po rodjenju ili kasnije. Ono sto takodje morate znati, da lek ne mora ZASIGURNO da dovede do odredjenih poremecaja iako ima potencijal za to, tako da ne treba brinuti unapred. Ako uocite neka odstupanja od normalnog razvoja, javite se sto pre lekaru.

Komentari na pitanje: #3595

    • Pozdrav, mene interesuje da li ce biti posledica po dete, posto planiram porodicu, a koristim rivotril vec 5 godina