Postovana Dr Olivera, nedavno sam otkrila da meni vrlo draga osoba uzima kombinaciju 2 antidepresiva> Lexilium 3mg 3 x 1 i Anafranil 5x1, da li je moguce da se drogira pomocu tih lekova ili ...nikada nisam koristila antidepresive i nemam iskustva sa tim..u totalnom sam soku i vrlo sam zabrinuta, na koji nacin da pridjem blize i otkrijem o cemu se radi i na koji nacin mogu da pomognem osobi koja se svakim danom sve cudnije ponasa. Unapred hvala. Pozdrav iz Novog Sada!

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Anafranil je antidepresiv a Bromazepam je sedativ tj. anksiolitik. Nisam bas sigurna sta podrazumevate pod terminom "drogirati se", ali ako mislite da se radi o slicnom stanju kao kada se uzima heroin ili marihuana, to nisu takve supstance! Oba leka se koriste u psihijatriji za resavanje oboljenja poput depresije i strahova i jako su dobri lekovi. Ako se uzimaju na propisan nacin, mogu samo da koriste. Mogu imati neka nezeljena dejstva poput pospanosti, malaksalosti, opstipacije, slabijeg vlazenja usne duplje i sl, ali se to uglavnom resava promenom doze. Sto se tice pomoci osobi koju volite, morate otvoreno da porazgovarate i da joj nagovestite koliko ste zabrinuti, te da je zamolite da Vam objasni o cemu se radi. Ako je potrebno, ponudite joj i svoju pomoc