Postovana dr.,imam 22g,i muci mi vec par godina u nizu jedan problem, a to je neki cudan strah u situacijama u kojima on nije opravdan,tacnije,imam strah kad izadjem u grad,kad sam medju ljudima,tj od ljudi,npr.kad s nekim stanem da pricam,obuzme me neka napetost,drhti mi glava,ruke,znojim se,uzasan osecaj.. S obzirom na to da sam zavrsio med.skolu,kad trebam da dam inekciju drhte mi ruke,glava,isto tako kad trebam bilo sta drugo da uradim oko pacijenta,jednostavno ne mogu to da trpim vise,osecam se bezvoljno,nemam volju ni za cim:( Cuo sam da pomaze u tim stanjima ksalol,pa ga uzmem ne skoro svaki dan ujutro jednu kapsulu od 0,5mg,i mogu vam reci pomogne mi! Sta vi mislite o svemu ovome i da li mi mozete nekako pomoci?! HVALA UNAPRED

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Opis Vasih tegoba najvise lici na socijalnu fobiju. Medjutim, socijalna fobija se ne resava Ksalolom niti drugim benzodijazepinima !!! Oni mogu biti samo pomocni lekovi uz antidepresiv i to samo na pocetku tretmana. Na nacin na koji ste do sada pokusavali da resite svoj problem, kao sto i sami mozete da vidite, nije moguce resiti se tegobe - one se smanje i nestanu dok traje dejstvo leka, a zatim se ponovo jave. Ako se radi o socijalnoj fobiji moguce je pravilnom terapijom resiti tegobe tako da ih, nakom prestanka uzimanja leka i/ili psihoterapije, vise ne bude. Ovako ste, samolecenjem, mozda navukli jos jednu bolest koja se naziva zavisnost od benzodiazepina, a ujedno i izgubili dragoceno vreme za kvalitetnije i potpunije resavanje problema! Takodje, ono sto se cesto desava kada se sociajlna fobija ne leci je pojava depresije, koja se pored neraspolozenja karakterise i bezvoljnoscu i gubitkom zadovoljstva. Javite se sto pre psihijatru radi temeljne procene Vaseg stanja (da li se radi o psihijatrijskoj bolesti i kojoj) i, na osnovu toga, ukljucenja adekvatne terapije.