Postovanje, Imam 26 godina, i vec 4-5 godina mucim se sa uslovnim refleksom izrazenim kroz bolu u stomaku kada god trebam negde da putujem, ili kada god je neka vrsta uzbudjenja u pitanju. Pred svako putovanje uzimam Bromazepam i Probiotic. Da li postoji odredjena terapija za ovu vrstu poremecaja ili odredjeni lekovi koji bi pomogli da se to prevazidje. Pozdrav.

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Najpre treba utvrditi da li se radi o psihijatrijskom ili telesnom poremecaju. Obzirom da se tegobe javljaju samo u odredjenim situacijama, postoji mogucnost da se radi o psihijatrijskom poremecaju. Najcesce se takve tegobe javljaju kod pojedinih oblika strahova. Takodje, potrebno je, pored psihijatrijske procene, uraditi i osnovna telesna ispitivanja vezana za bolesti gastrointestinalnog sistema. Tek kada se napravi razgranicenje i utvrdi tacna dijagnoza moguce je govoriti o terapiji.