Imam 27 godina i jedan problem, pa Vas molim za  odgovor. PokuÅ¡aću ukratko da Vam objasnim.   Pre 4 godine sam slučajno saznala da moja majka boluje od neke psihičke  bolesti. Moji roditelji su to od mene krili da se ne bih uplaÅ¡ila. Jako su  me razočarali. Naime, posle porodjaja sa mojim starijim bratom (imala je  komplikacije prilikom porodjaja i straÅ¡no je bila uplaÅ¡ena) je promenila  svoje ponaÅ¡anje. Kad se, nekoliko dana posle porodjaja, vratila kući  počela je da se čudno ponaÅ¡a, nenormalno počela je da halucinira. Imala je  osećaj da je neko proganja, pričala i izmiÅ¡ljala svaÅ¡ta... bila je daleko  od realnosti i stvarnosti. Mog brata je čuvala baka a mama je započela  lečenje. Posle odredjenog perioda i odredjene terapije se vratila u  normalu i uvek je bila ok...eto kada ja nisam primetila niÅ¡ta. Jedino nema  osećaj kada treba npr. neÅ¡to da se uradi u kući - obični poslovi tipa  brisanje praÅ¡ine, čišćenje i sl. Preterano puno spava. Mislila sam da je  jednostavno takva.Ali ona svakog meseca prima terapiju i pije lekove pa je  to verovatno zbog !  toga.  Doktorka molim Vas da mi odgovorite da li je kod nje uzrok tog stanja bio  sam porodjaj ili je to možda ipak naslednog tipa a nevezano za porodjaj (i  moj deda - njen otac je imao psihički problem, manija gonjenja ali nije  bio opasan po okolinu, lečio se i isto primao terapiju). Ne mogu da im  oprostim zbog čega su to tako dugo krili od mene, a ni sada ne znaju da mi  objasne o čemu se tačno radi i koliko sam ja ugrožena u svemu tome. Od  kada sam saznala za to postala sam nervoznija osoba, udaljila sam se od  njih.  Jako sam uplaÅ¡ena da se i meni ne desi neÅ¡to slično kao mojoj majci. Imam  dugu vezu i vrlo je moguće da ću uskoro biti u situaciji da stvaram svoju  porodicu a ja se na neki način bojim trudnoće - tj. bojim se da je to  imalo uticaj da moja majka oboli a ne bih želela da se i to meni desi.  Volela bih da mi iskreno odgovorite, ne bojim se istine, samo bih želela  da znam kolike su Å¡anse da se i meni desi neÅ¡to slično i kako da to  sprečim.   Hvala Vam unapred puno za odgovor

    Odgovoreno: 17. 12. 2007.
    •  Verovatno se kod Vas majke radi o psihoticnom poremecaju, koji spada u hronicne poremecaje te se zbog toga se lekovi piju jako dugo, cesto do kraja zivota. Porodjaj uglavnom nije glavni uzrok za pojavu bolesti, ali se moze desiti da se bas tad javi. Neki od psihoticnih poremecaja su nasledni, ali to ne znaci da ce potomci sigurno imati taj poremecaj. Moze da se desi da taj gen nije prenesen u Vas genetski materijal, ili ako jeste, da se bolest ne ispolji, ili ispolji u vidu nekih specificnih crta licnosti ali ne kao jasno definisana bolest. Sve ovo sto sam vam napisala treba da uzmete kao mogucnost i ako zaista zelite da saznate sta se desava sa Vasom majkom i kakve su moguce posledice na Vas, treba da odete do lekara koji je leci, koji zna njenu dijagnozu bolesti i koji ce Vam sigurno objasniti da li postoji mogucnost da je njena bolest nasledna. Sto se tice Vaseg odnosa sa roditeljima, verovatno je njihova zelja bila da vas postede nekih problema i da vam omoguce spokojniji zivot. Saznanje da je majka obolela od neke psihicke bolesti ne treba da menja vas zivot. Ako se majka razbolela nakon porodjaja, nema ni jednog sigurnog dokaza da ce se to desiti i Vama, kao i da cete se uopste i razboleti od psihoze.