Moram prvo da naglasim koliko ste me zadivili vasim tekstom i kako sam se nasao 100% u njemu. To crvenilo me proganja vise od pet godina i zaista me sputava u zivotu, najvise na fakultetu gde ne idem na predavanja zbog toga, vec izmisljam kojekakva opravdanja. Pomozite mi, sta da radim? Recite mi molim vas koji lekovi postoje za sociofobiju (ili eritrofobiju kako je jos nazivaju). Nadam se vasem odgovoru..

    Odgovoreno: 15. 12. 2007.
    •  Najpre, procenite koliko navedeni problem negativno utice na Vas zivot u globalu. Ako je odgovor da je negativan uticaj znacajan, onda zaista morate da potrazite pomoc lekara psihijatra. Neophodno je da lekar obavi razgovor sa Vama, da se urade dodatna ispitivanja u cilju iskljucenja nekih drugih bolesti, a zatim, na osnovu svega toga da se izabere najbolji lek koji odgovara profilu upravo Vase bolesti. Postoji nekolicina medikamenata koji se koriste u terapiji socijalne fobije, ali koji lek odgovara bas Vama odredjuje lekar na osnovu celokupnog strucnog znanja i iskustva. Takodje, moze se desiti da lekar proceni da Vam nisu potrebni lekovi vec se Vas problem moze resiti samo psihoterapijom (psihoterapija izbora je kognitivno bihejvioralna terapija). Ja Vas potpuno razumem da bi ste najradije izbegli svaki odlazak lekaru, ali ako zelite da resite problem, jedino cete uspeti u tome ako ga resavate na pravi nacin. Svaka improvizacija, pogotovu tokom primene leka, moze jako puno da steti. Javite se psihijatru sto pre, svako odugovlacenje produbljuje problem. Ako se bolest dugo ne leci neophodan je duzi tretman, uglavnom nije dovoljna samo psihoterapija, potrebne su vece doze lekova a, ponekad, upravo zbog zakasnjenja, nismo u mogucosti da pomognemo pacijentu da se tegobe u celini povuku.