Postovana dr.Zikic Molim Vas za pomoc.Ja bolujem od depresije. Lecena sam na Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu.Otpustena sam sa dijagnozom F-33,2 F-13,uz terapiju cipraleks,bromazepam i karbapin.Bromazepam i karbapin pijem vec 7 godina i bez njih imam psiho-somatskih tegoba kao sto su gusenje,malaksalost,slabost u nogama,nelagodnost u zelucu,preosetljivost,razdrazljivost,promena raspolozenja... Posto planiram trudnocu,interesuje me da li postoji neka adekvatna zamena za moju terapiju koja ne bi stetila bebi,a da se moje psihicko stanje ne pogorsa? Molim Vas za odgovor. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 13. 12. 2007.
    • U principu, trudnoca ne ide sa lekovim, posebno ne u prvom tromesecju trudnoce. Tada se ne preporucuje ni jedan lek, osim u nekim posebnim slucajevima. To znaci da bi bilo pozeljno da se pozabavite najpre lecenjem zavisnosti od benzodiazepina (F13) pa tek onda da razmisljate o trudnoci.