Zanima me gde mogu da dobijem recept kad odnesem izvestaj lekara specijaliste, naime lecim se u Dr. Dragisa Misovic pa s tim izvestajem u lokalnom dispanzeru za Mentalno zdravlje uzimam recept za lek, jednom prilikom sam ostao bez lekova pa sam otisao u Dom zdravlja s izvestajem specijaliste psihijatra da dobijem recept ali nisu hteli da mi daju i tako sam bio bez leka do ponedeljka. Da li ja po zakonu mogu s nevedenim izvestajem i u obicnim Domovima Zdravlja (Dezurnim) da uzmem recept? hvala F60.31

    Odgovoreno: 13. 12. 2007.
    • Propisivanje lekova na recept je u nadleznosti lekara (specijaliste) opste prakse. Samo oni imaju pravo da na osnovu sopstvene procene zdravstvenog stanja pacijenta ili na osnovu izvestaja lekara specijaliste odredjene grane medicine napisu recept. Dom zdravlja spada u primarno zdravstvo i trebalo bi da Vam napisu recept na osnovu izvestaja. Postoji mogucnost da ste se kasno javili i da Vas je primilo dezurni lekar ciji je zadatak u tom slucaju najverovatnije da samo razresi hitne slucajeve a ne da obavlja svakodnevni ambulantni posao, a samim tim i pisanje recepta.