Postovana, zelim samo da cujem jos jedno misljenje u vezi sa mojim poteskocama koje su, kako tvrdi moj psiholog, rezultat moje neuroze. Naime dvije godine sam imala panicne napade i uzasne strahove od srcanog udara, a vec pola godine pocela sam da se opsijedam psihozama i shizofrenijom, kao necim sto ce me sigurno zadesiti. Moji panicini napadi su skoro nestali, ali su ih zamijenile misli o psihickim bolestima.Idem na terapiju od juna, i generalno sam zadovoljna, jer sam saznala pozadinu mojih problema, ali me brine to sto sam u posljednja dva mjeseca imala bas dvije velike krize, koje su trajale nekoliko dana i u kojima sam se ubjedjivala da cu da obolim od psihoza. Terapija me naucila da su tim mislima ustvari prikrivam neke strahove od zivotnih odluka, ali mi to nista ne olaksava situacije kada me spopadnu opsesivne misli. Interesuje me zasto nema nikakvog boljitka i sta mi preporucujete. Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 03. 12. 2007.
    • Ako bolujete od panicnog poremecaja, vasa sansa da obolite od shizofrenije je izuzetno mala. Ove dve bolesti su sasvim suprotne - Vas problem je visak emocija dok se shizofrenija karakterise postepenom redukcijom (snizenjem) imtenziteta, kao i promenom kvaliteta emocija. Kod panicnog poremecaja dominantno je poremecen serotonergicki i noradrenergicki neurotransmiterski sistem, dok je kod shizofrenije dominantno poremecen dopaminergicki. To znaci da postoji veca verovatnoca da Vas zgaze kola na ulici, nego da obolite od shizofrenije. Sto se tice Vaseg pitanja, zasto nema nikakvog boljitka, odgovor je da je verovatno potrebno ponovo razmotriti terapijski pristup Vasim tegobama. Mozda je potrebno da uz psihoterapiju uzimate i medikamente, tj. lekove, ili da pokusate sa nekim drugim psihoterapijskim pravcem koji bi na drugaciji nacin pokusao da razresi Vase tegobe. Kao sto sam mnogo puta do sada istakla, ako se kod Vas radi o panicnom poremecaju, terapija izbora, odnosno ona koja se na osnovu istrazivanja i klinickog rada pokazala zaista efikasnom, je kognitivno bihejvioralna terapija. Na osnovu onoga sto ste napisali, rekla bih da niste na tretmanu kognitivno bihejvioralnom terapijom.