Postovanje Profesore! Javljam se iz Temerina. Moj otac ima 58 godina i otprilike pre godinu dana ostao je bez posla. Od tada se veoma promenio. Izgubio je desetak kilograma, stalno je nervozan, ne drzi ga mesto, nije uvidjajan, i stalno nam pravi probleme tipa, trazi cigare od slucajnih prolaznika, gnjavi komsije, itd. Jedino, na Pinku gleda pevaljke i tada je miran. Ni utakmice ne gleda, a nekada je stalno pratio sport. Nekada je pio, doduse ne mnogo, ali ne trpi alkohol, pa posle 1-2 case se vidi na njemu. Nedavno smo ga nosili na preglede. Rendgen pluca je iznenadjujuce u redu, a godinama intenzivno pusi. Ultrazvuk jetre, pankreasa, prostate u redu. Ekg srca u redu. Pritisak je manji, ali takav je celog zivota, takvi smo svi u porodici. Krvna slika u redu i analize koje se odnose na  jetru, itd u redu. Jedino, broj krvnih zrnaca je blize nizoj granici. Na gastroskopiji ustanovljeno da ima katar zeluca i dobio je lek Controloc. Gastroentrelolog ustanovio je da ima anemiju,!  zbog manjeg broja krvnih zrnaca. Takodje bio je kod psihijatra i ustanovljeno je da je anaksiozan i da je u apstinenciji sto se tice alkohola. Psihijatar je predlozio CT endokranijuma, dok je gastroentrelolog rekao da ne radimo CT, nego da uradimo ponovo analizu krvi, snimanje debelog creva (irigografiju) i analizu stolice (na Weber). Po gastroentrelologu, njegovo ponasanje i gubitak tezine je povezano sa anemijom. Inace, sasvim dobro se oseca, mnogo jede, puno seta, stalno je u pokretu, dobro spava, jedino cesto ide do toaleta, ali sve je to na nervnoj bazi po lekarima. Jedino je cudno, sto je mrsav, mada kao da se malo popravio u zadnjih 2-3 nedelje posle terapije Controloc tabletama. Interesuje me Vase misljenje? O cemu moze da se radi? Jako mu je tesko palo kada je ostao bez posla nakon privatizacije, posle 36 godina rada u Vitalu i od tada je ovakav. Da li je moguce da toliko utice na coveka? Sta bi Vi predlozili? Koja bi mogla biti Vasa dijagnoza? Vec citavoj porodici kida zivce svojim ponasanjem a ne primecuje sta nam radi. Da li je CT endokranijuma potreban ili ne? Hvala Vam unapred na odgovoru! Pozdrav!

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Veoma je tesko odgovoriti sta je sa Vasim ocem, obzirom da ste poslali uglavnom rezultate dosadasnjih internistickih pregleda, ali ne i opsirniji opis njegovih psihickih tegoba i izmena u ponasanju. Moze da se desi da je imao neko od reaktivnih stanja nakon gubitka posla, ali u isto vreme moguce je da se radi o uznapredovalom alkoholizmu jer ga obaraju i par casica. Bilo bi dobro da na nasem sajtu procitate dijagnosticke kriterijume za alkoholnu bolest i mozda ce Vam to pomoci da sami donesete neke zakljucke. Da se radi o alkoholnoj bolesti je rekao i psihijatar kod koga ste bili, obzirom da je napisao da ima apstinencijalni sindrom. Izmene u ponasanju i gubitak telesne tezine nisu retki simptomi kod dugogodisnjih alkoholicara. Ako se radi o tome, onda je neophodno da se Vas otac podvrgne lecenju od alkoholne bolesti, obzirom da ako nastavi da pije njegovo telesno zdravlje, pa mozda i zivot, mogu biti u opasnosti. Obzirom da se slicne tegobe mogu videti i u nesto ozbiljnijim oboljenjima centralnog nervnog sistema, kao i da je psihijatar koji ga je pregledao procenio da je potrebno da uradite CT endokranijuma, mozda je dobro da ga poslusate i uradite to snimanje ne bi li otklonili sumlje na druge po zivot opasne bolesti