postovana, pre dve godine mi je na studentskoj poliklinici u beogradu ustanovljena dijagnoza panicnih napada.. imam 23 godine, a prve simptome sam osetila pre 5 godina,sa ubrzanim lupanjem srca i gusenjem. osnovni problem bio mi je strah da cu ostati bez vazduha i da cu se ugusiti sto je praceno vrtoglavicama,znojenjem dlanova pa cak i nesvestica.. dobila sam terapiju rivotril(2x1/4) i flunisan 1xdnevno. posle te terapije sam se osecala mnogo bolje,bez ikakvih teskoba,prestala sam da pijem flunisan posle pola godine ali sam shvatila da ne mogu da funkcionisem bez rivotrila evo vec dve godine.. smanjila sam dozu na 3-4xnedeljno ali smatram da je i to previse.. redovno sam isla na razgovore kod neuropsihijatra ali vec duze vreme ne idem jer smatram da mi nije potrebno. molim vas pomozite mi sta da radim jer se plasim da ne postanem ovisnik datog leka. unapred zahvalna

    Odgovoreno: 24. 10. 2007.
    • Ja zaista ne mogu da tvrdim, ali se plasim da ste vec postali zavisni od njega, jer koliko vidim niste u mogucnosti da prekinete sa uzimanjem leka. Postoje dve vrste zavisnosti a to su psihicka i fizicka zavisnost. Fizicka je ako vam se jave neprijatni telesni znaci nakon smanjenja ili iskljucenja leka, ili da posle jednog oderedjenog vremenskog perioda primene iste doze, osetite tegobe (telesne i psihicke) koje se povlace stalnim povecanjem doze. Druga vrsta zavisnosti, psihicka, moze biti udruzena sa fizickom ili da se javi izolovano. Prepoznaje se tako sto osba nije u stanju da se odrekne leka jer ima utisak da bez njega ne moze. Kad popije lek, pa makar to bile i doze koje nemaju dejstvo, oseca se automatski bolje. Sto se saveta tice, smatram da je bitno da se javite lekaru i da pokusate da izbacite Rivotril. Za to postoje par nacina. Jedan je da se jednostavno prestane sa daljim uzimanjem leka, ali vas tada ceka najmanje nedelju dana a najcesce i duze (ponekad i preko 3 nedelje) period gde se necete dobro osecati i gde ce simptomi verovatno biti prilicno naglaseni. Ovaj nacin se ne preporucuje kod Rivotrila, jer nije pozeljno da se naglo obustavi ! Druga mogucnost je da se postepeno, u jednakim vremenskim razmacima, polako samnjuje doza leka (koliko, kojim tempom i u kom vremenskom periodu treba da odredi lekar). Sledeca mogucnost je da se Rivotril zameni nekim drugim lekom iz grupe benzodiazepina i da se onda postepeno iskljucuje taj drugi lek. Najbolji nacin je da se uz Rivotril postepeno uvodi antidepresiv koji ce drzati pod kontrolon tz. apstinencijalne simptome. Preporuka je da se doza antidepresiva povecava a Rivotrila smanjuje. Ovo vazi samo za odvikavanje od leka nakon razvoja zavisnosti ali ne i za pacijente obolele od epilepsije. Po mom licnom klinickom iskustvu, za to je najbolji Efectin ER (Venlafaksin), ali je naravno stvar lekara kome se obratite koji ce lek uvesti u kojoj dozi i koliko dugo. U svakom slucaju, mislim da to treba da resite sto pre odlaskom kod psihijatra !

Komentari na pitanje: #1467

    • Postovani, zahvalna sam na tekstu o rivotrilu. Ja sam ga dobila od neuropsihijatra kao dopunsku terapiju uz kardiolosku. Imala sam izrazene aritmije usled virusnog mioperikarditisa. Javio mi se strah od smrti, a oceva smrt je bila samo "okidac". . . Sada, posle 8 meseci, sanirala sam mioperikarditis i uz konsultaciju sa neuropsihijatrom, smanjila doze rivotrila. Uspela sam da ga potpuno izbacim, pre 6 dana! Ponosna sam na sebe. Medjutim, imam teskoce. . . Odnosno, izgleda da sam postala zavisna te sam zakazala ponovno vidjenje sa neuropsihijatrom da mi ili odredi neki drugi lek da prebrodim odvikavanje od rivotrila. Ni u ludilu ne bih ponovo popila cak ni 0, 25mg. Pijem samoinicijativno persen, ali jednostavno nije dovoljan: (hvala doktorki sto je u tekstu napisala da ce tegobe trajati i do 3nedelje, to me je zaista smirilo. Ja sam resila da to izdrzim, po cenu mojih aritmija koje su se tu i tamo javile, pa i poremecaj sna, pa i stanja nervoze. Ali, znam da cu uspeti! Bitno je da kriza ima kraj. . . Pozdrav, tatjana