Postovana,  Dugo godina koristim Bromazepam od 6mg 1 tabletu  dnevno a 2godine Ksalol 1mg dnevno.Razlog uzima  nja tableta je je potiskivanje citave lepeze stra  hova koji su poceli u doba starije adolescencije.  Mislim da sam vremenom savladao svoje iracionalno  stanje koje naravno ima svoje razloge kojih sam sada apsolutno svetan,no da ne duzim jer znam da  je zato potreban razgovor sa Vama.Kada sam osetio  da mi Bromazepam ne deluje,prijatelj mi je prepo  rucio Ksalol.Znam da je tesko odvici se narocito  od Ksalola?Vreme je da probam,posavetuj te me ka  ko?!Jos jedno pitanje bih Vam uputio,sme li se pi  ti Persen ako vec uzimam ove tablete,lose spavam,  nakon 3-4 sati sna se budim.Citajuci literaturu zakljucio sam prema simptomima da sam depresivan.  Borim se,imam volju za zivotom i zelim da se oslo  bodim ove lose ali za sada neophodne navike.   S'postovanjem,lep pozdrav!!!

    Odgovoreno: 11. 10. 2007.
    •

      Naravno da mozete da se oslobodite ovih lekova koje ste napomenuli. Terapija je trojaka. Najpre mozete da lek koji uzimate polako smanjujete na nedelju dana, recimo po 1/4 tabl ili manje. Ne mora da bude striktno nedelju dana , moze i duze, odnosno sve dok ne prodju tegobe koje se jave zbog smanjenja leka. Drugi nacin je da se uvede lek iz neke druge grupe (recimo antidepresiv ili bazalni neuroleptik ili afektivni satbilizator) i da se on polako povecava onda kada se benzodiazepin smanjuje. Treca mogucnost je da se lek naglo prekine i izdrze veoma neprijatne tegobe koje su u prvih par dana najace a zatim polako slabe. Medjutim, mogu da traju i do tri nedelje i duze. Ovaj zadnji nacin nije bas popularan, niti je preporucljiv za ljude sa slabim srcem i hronicnim bolestima. Najcesce postoji ne samo fizicka zavisnost vec i psiholoska (vezanost) za lek, tako da se on prvo zameni drugim pa tek onda pristupi redukciji. Najbolje je ipak da to uradite uz strucnu pomoc lekara koji ce na osnovu Vaseg zdravstvenog stanja predloziti najprikladniji nacin resavanja ovog problema. Ucinite to sto pre, jer sto se duze ceka sanse da nastane zavisnost i da je potrebno vise muke da se iz toga izadje su vece, pogotovu ako imate utisak i da ste depresivni. To definitivno ne treba da cega na tretman!