Postovana doktorice! Pokusacu da Vam opisem od pocetka bolesti kako sam se osecala i kako se danas osecam, da bi Vi dobili bolju klinicku sliku moje bolesti. Pre tri godine sam obolela od herpes zostera, nisam spavala dvadeset jednu noc od velikih bolova i otoka na kuku tako da me je to mnogo iscrpelo i psihicki i fizicki, za kratko vreme sam otisla na operaciju suljeva pa je i to doprinelo stresu, posle operacije samo sam 15 dana lezala kuci i morala sam se vratiti na posao nije imao ko da radi (u to vreme sam bila SEF SLUZBE). Velike stresove sam dozivljava i dozivljavam na radnom mestu. Veliki deo vremena provodim za kompjuterom i moj posao zahteva kako fizicko tako i veliko psihicko naprezanje. Radim na Fakultetu u sluzbi za Izdavacku delatnost. Ovo je samo da znate kojim poslom se bavim mozda ce Vam i to pomoci da date svoj komentar. U klimaksu sam vec 5 godina i nisam imala ranije nikakvih problema, ali od pre godinu dana pocela sam da osecam kako mi zuji u glavi i onda osecaj kao da propadam u zemlju. Ja sam se tako sa tim nosila isla na posao i nisam obracala paznju na to medjutim od maja meseca sam osecala kako mi nesto steze glavu kao da imam obruc i kako se zanosim kada hodam i imam osecaj da cu da padnem, pa sam se bila zatvorila u kucu i nisam smela nigde da izadjem niti sam smela da ostanem sama u kuci, uvek je neko morao biti samnom bilo da je u kuci bilo da izadjem napolje. Svaki dan osecam kako mi trni i zuji u glavi kako se ljuljam, povremeno pocnem da placem, osecam kako mi kao da iglicama neko bocka celo telo i veliki strah i paniku da ce se nesto lose desiti. Uhvati me velika neizdrziva nervoza i teskobu u sebi kao da cu puci. To me je mnogo uplasilo krenula sam na snimanja i pretrage pa cu Vam napisati sve preglede koje sam uradila. (Zaboravila sam reci da mi je secer uvek bio dobar dok mi se ovo sve nije pocelo desavati, odjednom mi je secer poceo da varira od 11,0 do 3,2. Ponekad imam pritisak 140/90 a kada sam smirena imam 120/80. Pijem enelapril i atenelol zbog ubrzanog rada srca. Kada mi je secer pao dva puta ispod donje granice ja sam cini mi se tada nahvatala strah i sve mislim sta ako padnem nema ko da mi pomogne, (moram Vam napomenuti da nemam dece), suprug radi tako da sam ja veci deo vremena sama i nemam sa kim da razgovaram a osecam da mi razgovor pomaze (iako sam jedno vreme bezala od ljudi i ako ne popijem nesto za smirenje uhvatim sebe da mi i sada pocne sve da smeta pa ponekad uhvatim sebe da mislim na nesto lose da skratim te muke, mada ja to ne zelim). Jos uvek osecam sve te tegobe mada u malo manjem intenzitetu ali i dalje kao da mi je posebno glava posebno telo. U glavi non-stop zuji kao da imam mrave a tako i po celom telu. Ja radim i skupim snagu i hrabrost odem na posao odradim dan i vratim se kuci i vise nigde ne idem zbog tog glupog straha u meni. Jutra su mi najgora i pola dana e tek uvece mi bude onako fino. Lose spavam pa onda moram popiti lek za spavanje. Psihijatrica mi je dala Englonil, lorazepam i ksalol (drzavni psihijatar), to je zakljucila iz razgovora samnom da mi to treba. Otisla sam kod privatnog psihijatra i iz razgovora sa njim -on je zakljucio da bolujem od Episodium depresivum, gradus moderati -F32.1 sa atacima panike i agrofobijom pp postmenopaza. Njegova preporuka je da bih trebala piti tablete Cipralex 10 mg 1x 1 ujutru, Rivotril 2 mg -2x1/4 i 1/4 po potrebi kod napetosti, panike. Kako sada objasniti drzavnom doktoru da sam se obratila i privatnom i da je on predlozio sasvim drugu terapiju. Kada napomenem da pozove i psihologa ona se ljuti. Inace je jako fina. Posto radim ja idem kod drzavnih doktora, ne mogu piti na svoju ruku terapiju. Inace imam veliku zelju da ozdravim i da prebrodim ovaj veliki strah i da krenem da izlazim sama jer ja kada idem sama ulicom ili po kuci bilo gde stalno sebi govorim sve je u redu nece se nista desiti eto to je to! Snimanjem EEG-e glave nista nisu pronasli sem VELIKU PSIHICKU NAPETOST. A sada bih Vam napisala izvestaje od doktora koje sam uradila. Radila sam EEG-e glave. EEG NALAZ: Difuzno br\a aktivnost i parcijalno uo;ljiv osnovni alfa spektar 10 Hz. Vizuelna blokada adekvatna. Nema specifi;nih grafoelemenata. Nema akcentuacije strana. FS i HV ne menjaju znacajno osnovnu aktivnost. Nema znakova epileptiformne elektrokortikalne aktivnosti ni fokalnog nalaya. EEG: KARAKTERISTICAN ZA PSIHICKI NAPETE OSOBE. RADJEN JE DOPLER DG. Hyperthzreosis suspecta Tachycardia sinualis RADIOGRAFIJA VRATNOG I L-S DELA KICME: Spondylosis deformans et unearthrosu vert. cervicalis. Scoliosis et spondylosis deformans vert.lumbalis. Discarthrosis L5 i S1. ELEKTROMIONEUROGRAFIJA ENR NALAZ: Kotorna brzina provodjenja za n. peroneus l.dedz je 40/ms e senzitivna ya n. surali e l.dedz je 36 m/s EMG NALAZ: Ukazuje na hronicnu iritaciju korenova L5 i S1 desno. DG: RADIKULOPATHIA L5 ET S1 LAT.DEDZ. DOPLER VRATNOG DELA JE U REDU. HORMON STITNE ZLEZDE ISTO U REDU. S postovanjem i uvazavanjem.

    Odgovoreno: 11. 10. 2007.
    •

      Vi ste mi opisali vasu bolest, ali mi niste napisali kako ja mogu da Vam pomognem, odnosno koje je Vase pitanje upuceno meni. Verujem da je to - sta dalje? Mnoge od vasih tegoba koje ste opisali su posledica deformiteta na kostanom sistemu, sto zahteva lecenje fizijatra. Nesto od toga se moze izgubiti a nesto samo smanjiti u intenzitetu tokom fizikalne terapije. Takodje, imate i tegobe za koje se po opisu mogu svrstati u klimaktericne. Sto se tice psihickih tegoba, ono sto ste opisali je napribliznije agorafobicnoj simptomatologiji i eventualno napadima panike. Verujem da kod vas postoji i depresija koju je kolega evidentirao, ali Vi to bas niste opisali. U svakom slucaju - na osnovu dosadasnjih istrazivanja i klinickog iskustva kod nas i u svetu, Eglonil nije prvi lek izbora ni za jedno od navedenih poremecaja. Medjutim, tesko je reci da li kod Vas postoji jos nesto sto niste spomenuli a na osnovu cega se koleginica odlucila za ukljucenje Eglonila. Takodje, ja mojim pacijentima ne savetujem kombinaciju dva benzodiazepina u isto vreme (Lorazepam i Ksalol). Ako se kod vas radi o komorbiditetu depresije i anksioznog pormecaja onda je lek izbora antidepresiv. Koji antidepresiv - to zavisi od vrste depresije, od stepena izrazenosti, od drugih lekova koje uzimate, od toga kako Vas organizam podnosi odredjene grupe lekova i sl.... Takodje, ja licno ne dajem Rivotril za tretman panike jer ima veliki potencijal za izazivanje zavisnosti i povecanje tolerancije, a uz to nije lek izbora za lecenje panike vec je samo simptomatska terapija. Ako je potreban sedativ u pocetku, najradije dam Bromazepam ili Benzedin, koje vrlo brzo ukidam nakon sto pocne da deluje antidepresiv. Opet naglasavam da je ovo je u navecem broju slucajeva, i da je svaki pacijent prica za sebe i zahteva individualni pristup i specificnu terapiju koja odgovara vrsti i aktuelnoj fazi bolesti ali i samom organizmu te osobe.

Komentari na pitanje: #1379

    • Postovani! Imam problema sa spavanjem, nekom vrstom straha ili panike kada sam u vecoj guzvi ili vecem otvorenom prostoru! Kada se desi da neprespavam celu noc ujutru sam jako nervozan, mnogo pusim i kao da me cela glava pece (vruca) ! Sa leve strane vrata imam otecenu zledu pa dali je mozda i to uzrok ovih problema ili je mozda zlezda uzrok neispravnih i povremeno bolnih zuba!? Pa moje pitanje je dali znate koji su to simptomi i koliko se dugo lece psto mi je lekar ispisao bromazepam i beviplax! Hvala na odgovoru!