Postovana doktorko Zikic! Zbog loseg zdravstvenog stanja posetila sam psihijatra i posle duzeg razgovora i naravno njegovog pregleda on je dao dijagnozu da bolujem od Pseudoneurastenicno-depresivnog ispoljavanja sa elementima panicnkog poremecaja. Htela bih da mi opisete tacno sta to znaci. Dao mi je da pijem tablete Amyzol od 0,010 3 x dnevno (za pocetak samo uvece) i sirup Phenergan 3 x po mala kafena kasicica, a trenutno je zadrzao staru terapiju Englonil od 50 3 x 1 tableta, Ksalol od o,o25 mg ujutru i uvece i tablete lorazepam od 2,5 mg 3 x 1 dnevno. Molim Vas recite mi da li je to prava terapija za mene posto ne znam mnogo o vrsti moje bolesti. S` postovanjem i uvazavanjem.

    Odgovoreno: 09. 10. 2007.
    •

      Neurastenija je takvo oboljenje u psihijatriji koje se dominantno karakterise malakasloscu, umorom, glavoboljama, vrtoglavicom i sl. Dominiraju somatske tegobe ali im se ne moze naci telesni / organski uzrok. Kada kazemo pseudo neurastenija, to znaci da su simptomi kao kod neurastenije ali je veoma jasan uzrok takvom stanju i obicno se radi o nekoj telesnoj bolesti koja ide sa slicnom simptomatologijom. Neurastenicne tegobe se mogu naci i u depresiji koja predstavlja bolest koja se karakterise nesrazmernim i onesposobljavajucim osecajem tuge i praznine, gubitkom osecanja zadovoljstva, poremecajem sna, apetita, seksualnog funkcionisanja, koncentracije, umorom, osecanjem beznadeznosti i besperktivnosti i sl. Panicni atak je atak veoma intenzivnog straha koji se javlja naglo, uglavnom kao grom iz vedra neba i pracen je veoma burnom telesnom simptomatologijom poput ubrzanog srcanog rada, plitkog disanja, osecanja nestabilnosti i vrtoglavice, trnjenjem, toplim i hladnim talasima, osecanjem pritiska iza grudne kosti i sl. Obicno je pracen procenom da ce se se ili se vec dogadja nesto katastroficno, poput infarkta, sloga, gusenja, ludila, gubitka kontrole i sl. O cemu se kod Vas radi na osnovu dijagnoze koje ste napisali ne mogu sa sigurnoscu da kazem, moguca je primarna depresija, ali ne mogu sigurno da potvrdim. Ja sam licno lekar koji ne voli da kombinuje toliki broj lekova, pogotovo da se u isto vreme uzima Lorazepam i Ksalol. Nije mi jasna ni funkcija nekih drugih nabrojanih lekova u tretmanu vase bolesti. Moj predlog Vam je da potrazite tz. drugo misljenje, odnosno konsultujte jos nekog psihijatra u vezi sa Vasom bolescu i terapijom, naravno ne putem interneta vec uzivo, da bi mogao da se obavi i adekvatan lekarski pregled i diferencijalno dijagnosticka procena.