Postovana, HVALA VAM STO POSTOJITE, da mozemo da Vas kontaktiramo i ovim putem. Naime, ja se lecim od depresije 10 godina (uzrok moje bolesti (gubitak strica kog sam najvise volela, to je bio pocetak, kasnije problem oko neresenog statusa stambenog prostora, i mnogo toga. Operisana sam 6 puta (zbog udesa 2 puta (imala sam prelom karlice na 5 mesta, otvoren prelom butne kosti, prelom kljucne kosti, kontuzija mozga), kasnije operacija mioma na materici, pa na kraju i benignog tumora na dojci.Pisem vam opsirno da biste imali uvid u moje zdravstveno stanje. Pre 3 godine lezala sam na psihijatriji 5-6 dana (moja bolest se manifestovala gusenjem, malaksaloscu posle toga, bugitak svesti, kad su me i zadrzali na bolnickom lecenju.Nisam panicar i ne panicim, svesna sam svoje situacije, samo se ne mogu pomiriti sa njom jer znam da sam bila sasvim drugacija. Od terapije pijem: maprotilin od 25 mg, Trixsifen 25 mg. Ksalol 1 mg.Obzirom da imam i VELIKI problem sa snom (uopste ne spavam! dobila sam i terapiju za to Lorazepam 2,5 mg. koji mi ne pomaze nimalo, onda mi je zamenjen za Flormidal od kog zaboravljam sve sto je bilo u toku njegovog dejstva. Ocajna sam jer zivim sama, svakodnevno u popodnevnim satim dobijam pritisak u grudima, lupanje srca, otezano disanje, nezainteresovana sam za bilo sta, ubijena u pojam, a bila sam tako vesele prirode. Povlacim se u sebe previse, cak mi je tesko i na telefon da se javljam, a drustvo maksimalno izbegavam. Plasim se za svoje zdravlje jer neznam dokle cu sve ovo izdrzati. Molim Vas za Vasu pomoc i savet.Ja sam iz Krusevca, ne bi mi bilo tesko ni doci do Vas u Nis, ako mislite da je to potrebno. Hvala unapred. Pozdrav i sve najbolje Vama.

    Odgovoreno: 09. 10. 2007.
    •

      Iz Vaseg pisma nisam u mogucnosti da procenim da li je jos uvek kod Vas prisutna depresivnost od koje se, kako kazete, lecite. Takodje niste mi napisali koje ste sve lekove do sada koristili. Zavisno sta od tegoba trenutno dominira daju se tacno odredjeni antidepresivi. Neki od njih imaju zadatak da pored toga sto deluju na poboljšanje raspolozenja deluju i na smirenje jer su pojedini depresivni pacijenti veoma napeti i agitirani. Drugi imaji ulogu da poboljšaju raspoloženje, daju energiju i daju pokretacku snagu za aktivaciju pacijenta i nisu prikladni za one sa prisutnom agitacijom. Maprotilin je dobar lek ali ima zaista mnogo savremenijih antidepresiva koji imaju slicnu ili bolju efikasnost a manje nezeljenih dejstva. On spada u drugi red lekova koji se daju ako prvi/predhodni lekovi novije generacije ne uspeju da razrese problem. Nadam se da ne uzimate u isto vreme Lorazepam i Ksalol, kao i da ih ne pijete jako dugo. Ako zelite da dodjete na pregled (nakon cega bi bila u mogucnosti da Vam dam znatno preciznijim odgovor i misljenje) onda je potrebno da zakazete termin (tel. Klinike za zastitu mentalnog zdravlja 018 238 707 i 018 230 778) i da se tada javite sa uputom i overenom knjižicom. Ako bolujete od depresije svakako da ima pomoci - za najveci broj pacijenata, tegobe se u potpunosti povuku, kod nekih se ponovo jave a nakon lecenja nanovo povuku, dok kod trecih zaostaju samo blage tegobe koje ih uglavnom mnogo ne remete. Ima zaista i tz. "treatment resistant" (na terapiju otpornne) depresije, ali se u poslednje vreme i vecina njih kombinacijom odredjenih lekova u znatnom delu razresava. Svakako, sa adekvatnim lecenjem moze da bude samo bolje. Pogotovu ako se uz medikamente primeni i psihoterapija (za depresiju je psihoterapija izbora kognitvno bihejvioralna i interpersonalna psihoterapija).