Kako i na koji nacin da se borim sa simptomima koji najvis¡e odgovaraju panicnim napadima i nervozom srca? Ovo mi se javlja s vremena na vreme i nemam tacno stanje koje prethodi navedenim napadima? Prvi put mi se javio panicni napad pre oko 5 godina i manifestovo se na taj nacin sto sam u stanju mirovanja odjedanput osetio izliv topline iz predele stomaka ka ostalim delovima tela i jako lupanje srca sa hladno oblivenim znojem! Od tada mi se to javlja sa vremena na vreme i u strahu sam da ce mi se dogoditi nesto strasno? Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 17. 09. 2007.
    •

      Ako se radi o panicnom poremecaju, onda je nacin lecenja trojak - medikamentozni, psihoterapijski (terapija izbora je kognitivno bihejvioralna terapija) i mesoviti medikamentozni i psihoterapijski. Veoma je vazno da znate da se ovaj poremecaj uspesno leci i da se simptomi bolesti u najvecem broju slucajeva u potpunosti povlace. Od medikamenta lekovi izbora su antidepresivi iz grupe selektivnih reuptake inhibitora serotonina posebno Seroxat, Zoloft/Asentra i Cipralex. Koji je od njih najpogodniji za Vas, u kojoj dozi i koliko dugo jedino moze da odredi lakar, te se samolecenje ne preporucuje. Sto se tice kognitivno bihejvioralne terpije ona predstavlja nemedikamentozni tretman tokom koga se pacijent uci da drzi pod kontrolom svoje strahove i to tako sto ce promeniti ponasanje koje pojacava i odrzava strahove (poput reakcija bezanja i izbegavanja odredjenih situacija zbog straha) i tako sto se osoba nauci da prepozna svoje katastroficne, nerealne procene i da ih zameni realnijim. Recimo, ako Vam se javi zbog ataka panike ubrzan srcani rad i Vi procenite (i verujete da je sigurno tako) da je to znak infarkta miokarda, Vas strah ce naravno porasti jer je infarkt povezan sa opasnoscu od trenutne smrti; ali ako to procenite samo kao novi napad straha (sto u sustini i jeste), da ce taj strah doci i proci jer ne moze da traje zauvek, kao i da ste ga do sada imali bezbroj puta a da se nikada nije desilo da ste imal infarkt nego samo prolazni strah (sto je cinjenica iz Vaseg LICNOG iskustva), onda ce verovanje da Vam preti izuzetna opasnost biti manja ili je nece biti, pa samim tim i posledicni stah ce izostati ili biti veoma niskog intenziteta. Kad osoba ima panicni atak, uglavnom ne vidi druge mogucnosti kao moguci ishod vec samo one najgore i katastroficne - poput infarkta, sloga, ludila, onesvescivanja, gusenja i sl. sto se, ako je strah u pitanju, nikada nece dogoditi. Da moze da se dogodi, desilo bi se odmah, a ne iz stotog pokusaja. Ono sto je jos potrebno da znate je da sto se pre javite lekaru i zapocnete lecenje, to je bolje. Ako pustite da bolest traje, samo se usloznjava i komplikuje, lecenje duze mora da traje, moraju se uzimati vece doze lekova i sve su manje sanse da ce se celokupna simptomatologija povuci. Kada dugo cuvate i negujete svoj panicni poremecaj, samo ga cinite otpornijim na tretman i produzavate sebi agoniju, umesto da se otklone tegobe i da zivite ponovo bez patnje.