Postovana dr.Zikic Imam sina koji je napunio u martu 19 godina. Pocetkom ove godine poceo je da povraca prilikom nekih obroka a nekada i posle obroka. Bio je kod gastroenterologa odakle je upucen kod neuropsihijatra. Dijagnoza neuropsihijatra je bila anksioza ili F 45.31 a kasnije 41.2 Dobio je da pije Sulpirid caps 3x1. Posto mu se stanje pogorsavalo, to jest kako je vreme prolazilo sve manje je mogao da jede jer je poceo da povraca skoro za vreme svakog obroka, doktor mu je prepisao uz Sulpirid i Rivotril 1/4+1/4+0. Iako sve to pije,osim sto samo spava, njemu je sve gore, ne moze da ubacuje vise hranu u zeludac,oseca glad ali ispovraca sve. Napominjem da mu doktori, neuropsihijatar i psihijatar zakazuju preglede na mesec dana a nekada na dva meseca. Moj sin je upao u duboku depresiju, plasi sve vec svakog obroka. Zelela bih da pitam, da li bi mozda trebao da prekine ili da promeni lekove, jer kako su doze vece njemu je sve gore a sve vise spava. Da li mozete da mi date neki savet? Iskreno zahvalna, ocajna majka!

    Odgovoreno: 21. 08. 2007.

    • Iz Vaseg pisma mi nije jasno zasto Vas sin povraca - da li to radi namerno jer ima utisak da ima visak kilograma iako je to pogresna procena - tada se radi o anoreksiji koju Vi spominjete u nazivu pisma, ili jednostavno, iako to ne zeli - povraca posle svakog obroka - tada moze da se radi o telesnom oboljenju ili o psihicki izazvanom poremecaju. Bez obzira o cemu se radi, ako za 8 meseci tretmana nije doslo do smanjenja tegoba, treba razmisliti o promeni leka jer verovatno nije efikasan u lecenju navedenog zdravstvenog problema. Veoma je vazno da se uradi dobra diferencijalna dijagnoza, odnosno da se razjasni o kom se oboljenju tacno radi. Ukoliko je izgubio i dosta na kilazi, a i telesno se dobro ne oseca, moguce je da se lecenje nastavi u bolnickim uslovima.