Moja supruga koja ima 28 god.već godinama koristi anti-depresive i sedative kao što su Bensedin ,Xanax,Bromazepam ali u poslednje vreme odnosno par meseci mislim da ih koristi više nego što je potrebno. Primetio sam da je non-stop pospana, da joj je slaba koncentracija.Pokušavao sam da razgovaram sa njom jer imamo stabilan brak nemamo nekih problema da uvek može da očekuje pomoć od mene i da joj ne trebaju anti-depresivi ili sedativi (ne znam u koju grupu spadaju ovi lekovi jer ih nikada nisam koristio). Počela je da ih uzima pre par godina zbog problema na poslu kao i sve žene sa razlogom da nije psihički jaka i nije ih uzimala tako često. Poslednja 4 meseca mislim da je počela da preteruje i da ih pije za najmanju sitnicu čak i mislim da je postala zavisna od njih. Recite mi šta treba da uradim da li postoji neka terapija za odvikavanje da idemo kod psihijatra jer mislim da je počela da preteruje i da ja neću moći više ovo da izdržim jer ne želim da mi supruga postane tabletoman i zavisnik u 28god. Pozdrav!!!

    Odgovoreno: 15. 05. 2008.
    • Hm, ne bih odmah donosio zaključke da li je vaša supruga tabletoman. Ona pije lekove, a brak vam je stabilan i bez problema. Šta onda ti lekovi čine za nju i vaš brak? Da li bi bez njih brak bio drugačiji? Svi lekovi koje ste naveli spadaju u grupu anksiolitika (lekova koji smanjuju strah i mišićnu napetost). Od njih pospanost i pad koncentracije svakako idu ruku pod ruku, pogotovo ukoliko koristi sva tri. Vaša zabrinutost i spremnost da pomognete je i snaga vašeg odnosa. Najpouzdanije je da se obratite psihijatru koji se bavi bolestima zavisnosti.
      Srdačan pozdrav