Postovana doktorko.Molim vas da mi odgovoritei to interesuje me bolest ciklotimija.Moj decko pije zoloft eftil kao i bromaz.da li je to izlecivo,kako se kasnije razvija,koliko se dugo leci?smem li da imam dete kao i da li moze dete imati nasl osobine.Hvala

    Odgovoreno: 29. 04. 2008.
    • Ciklotimija spada u tz. hronicne poremecaje raspolozenja i karakterise se izmenom faza blago povisenog i blago snizenog raspolozenja. Radi se o smenjivanju hipomanicnih i subdepresivnih faza koje obicno nastaje bez spoljasnjeg uticaja na raspolozenje. Ovakav poremecaj mora da traje najmanje dve godine da bi se reklo da se radi o ciklotimiji. Sto se tice toka bolesti, spada u grupu hronicnih oboljenja sto znaci da uglavnom traje do kraja zivota. Pojedini autori govore o slucajevima koji su nakon lecenja dugo godina bili u dobrom stanju bez vecih promena u raspolozenju. Ponekad predstavlja uvod u bipolarni poremecaj (poremecaj raspolozenja gde se smenjuju depresija i manija) koji zahteva znatno ozbiljnije lecenje. Povremeno osobe sa ciklotimijom imaju rodjake obolele od bipolarnog poremecaja, ali ni to nije striktno pravilo. Sama ciklotimija nije siguran znak da postoji povezanost sa bipolarnim poremecajem, ali se pokazalo da karakteristika - naglo smenjivanje faza moze biti znak da eventualno postoji i genetska predispozicija za bipolarni poremecaj. Ciklotimija ne zahteva uvek medikamentozno lecenje. Potrebno je da osoba uzima lekove ako joj ove izmne raspolozenja uticu na normalno funkcionisanje. Veoma cesto se primenjuje samo psihoterapija. Da li ce vase zajednicko dete imati slicnih problema ili ne, to vam niko ne moze sa sigurnoscu reci. Postoji odredjena sansa da se ovaj poremecaj nasledi i veca je ako vas momak ima nekog u porodici koji je oboleo od bipolarnog poremecaja. Medjutim, postoji i verovatnoca da vase dete ne ispolji ovakav poremecaj raspolozenja.