Postovani doktore,imam jedan problem a on je neugodan miris sa usta.Namam neki pokvaren zub i sa zeludcem nemam problema.Sta biste mi vi preporuculi?Sa nestrpljenjem cekam odgovor?Unapred se zahvaljujem,Violeta

    Odgovoreno: 09. 08. 2008.
    • Normalno se kod svih osoba javlja diskretan, blag i sladunjav miris pri izdisaju. Intezitet tog neprijantog mirisa zavise od: doba dana, starosti osobe, ishrane, kao i nekih fizioloških stanja koja se javljaju u genitalnom životu žene (menstruacija).
      Doba dana utiče tako što se ujutro oseća neprijatan zadah. To se objašnjava time što u toku noći, kada je smanjeno lučenje pljuvačke, nastaje pojačano raspadanje otpalih ćelija sluzokože i ostataka hrane. U toku dana se luči veća količina pljuvačke koja stalno spira zube i oralna tkiva, te je samim tim i zadah iz usta slab. Doba starosti utiče tako što se intezitet neprijatnog mirisa povećava sa starošću. U zdrave male dece disajni miris je prijatan. U starijih osoba oseća se kiseo i težak zadah, koji je veoma neprijatan za okolinu, uprkos besprekornoj oralnoj higijeni. Glad, takođe, može da deluje na pojavu neprijatnog zadaha. Tako se u nekih osoba neprijatan zadah oseća samo dok su gladne, koji iščezava posle jela. Menstruacija je često praćena zadahom iz usta. Ova pojava se objašnjava dejstvom polnih hormona na oralna tkiva, usled čega nastaju izvesne promene na sluzokoži usne duplje. Zadah iz usta koji se javlja za vreme menstruacije traje kratko i po prestanku uzroka se gubi. Probajte sa ispiranjem usta hladnim cajem od zalfije, koji deluje kao dezinficijens, uklanja neprijatan miris i daje vrlo prijatan ukus.