Postovana/i, imam 19 godina, 173cm i 67kg. Bio sam prosle godine kod doktorke opste prakse da bi mi dala neku preporuku kako da se ugojim, iako mi je ona rekla da mi je tezina normalna i da mi je verovatno metabolizam blago ubrzan, zato sto se tesko gojim. Rekla mi je da blago uvecam kolicinu hrane koju jedem u toku dana (na moju ishranu nije imala zamerke, s obzirom na to da se trudim da se sto zdravije hranim) . Nakon mesec dana prejedanja rezultati jedva da su bili vidljivi, dodao sam samo kilogram, pa sam naredna dva meseca vodu skoro u potpunosti zamenio mlekom. Pio sam i do dva litra mleka, imao 7-8 obilnih obroka dnevno i nakon ta dva meseca dodao sam 8kg, tako da sam tada imao 74 kg i osecao se odlicno. Medjutim ubrzo nakon sto sam se vratio na normalan rezim ishrane poceo sam i da mrsavim iiako jedem dosta kolicinski imam apetit, non stop nesto grickam. . . Da li biste vi mogli da mi date neki savet kako da se ugojim, koje namirnice da povecam u ishrani a koje da smanjim. Inace jedem sve zivo, svaki dan unosim meso, voce, povrce, mlece proizvode, pijem samo vocne sokove i naravno pijem dosta vode. Izbegavam slatkise, beli secer, so (u mojoj porodici je u zadnjih nekoliko godina bilo i dijabeticara i hipertenzicara i osoba sa bubreznom insuficijencijom, tako da zcisto preventive radi izbegavam ove dodatke ishrani) . Izvinjavam se sto je pitanje ovako dugacko i opsirno, ali sam zeleo da vam dostavim sve podatke za koje sam mislio da su neophodni. Takodje mislim da je bitno to sto sam pre par meseci imao veoma blago ostecenje jetre, kje je sanirano za nekih 15 dana, bez ikakve dijagnoze (nema virusa, nije od ishrane, mozda je od stresa kome sam bio izlozen u to vreme-tako mi je rekao hepatolog) pozdrav

    Odgovoreno: 21. 09. 2010.
    • Poštovani,
      Ni ja nemam zamerke na ovo što ste opisali. Jedete i često i dosta hrane i mešovito. Radi pojašnjenja da znate da iako ne koristite šećer konkretno, unosite ga preko raznih namirnica posredno, a naročito preko sokova, obzirom da oni sadrže 10-tak i više% šećera, makar i da je čisto voćni šećer (kombinacija glukoze, fruktoze, saharoze) . Niste nigde pomenuli ulje, odnosno masne namirnice. Dajte prednost biljnim uljima, kroz salate ili prelivanje jela, radije nego da ih pržite. Slobodno u 3-4 obroka dnevno ubacite bar po 3-4 kafene kašičice ulja - govorim orijentaciono, zavisi i od vašeg ukusa. Jako kalorične a da nisu slatke namirnice jesu semenke svih vrsta. U smislu kaloričnosti i jeftine suncokretove semenke su ravne skupljem pistaćiju ili bademu. Vežbajte redovno, šetajte ili vozite bicikl, ne da se iscrpljujete, nego tek toliko da malo od ovih kalorija završi u mišićima a ne kao salo. Sve ovo što radite morate i da održavate, videli ste da se efekti gube ako se vratite na stare navike.